Siljanovska Davkova për Zelenskit: Populli ukrainas mund të llogarisë në aleancën maqedonase

Populli ukrainas mund të llogarisë në aleancën maqedonase – i tha presidentja Gordana Siljanovska Davkova presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një bisedë telefonike.

“Në bisedën me presidentin ukrainas Zelensky, presidentja Siljanovska Davkova, siç informohet nga zyra e saj, theksoi mbështetjen tonë të fortë dhe të qartë për Ukrainën në lidhje me agresionin ushtarak të paprovokuar dhe të pajustifikuar rus. Duke iu referuar të drejtës ndërkombëtare, parimeve të Kartës së OKB-së dhe Statutit të Këshillit të Evropës, presidenti tha se populli ukrainas mund të llogarisë në aleancën dhe miqësinë maqedonase në të ardhmen në përballjen e sfidës historike me pasoja të qëndrueshme dhe të paparashikueshme. " njoftoi Kabineti i Ministrave të Ukrainës. presidenti.

Të dy shkëmbyen mendime edhe për Samitin e ardhshëm, i cili do të organizohet nga Zvicra, qëllimi i të cilit është krijimi i një kuadri të favorshëm për një paqe gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme në Ukrainë.

“Gjatë bisedës, Presidenti Zelensky ftoi Presidenten Siljanovska Davkova të vizitojë Ukrainën, për të cilën do të konsultohen më tej në Samitin në Zvicër. Gjatë bisedës u theksuan marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve, të karakterizuara nga vlera identike, respekti dhe mirëkuptimi reciprok, të vërtetuara fuqishëm nga bashkëpunimi i vazhdueshëm në të gjitha fushat me interes të përbashkët. Presidentja Siljanovska Davkova dhe presidenti Zelenski rikonfirmuan përkushtimin e tyre për mbështetje të mëtutjeshme reciproke në diplomacinë ndërkombëtare, në drejtim të përmbushjes së aspiratës evropiane të dy vendeve”, njofton Kabineti i Siljanovska.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës