Siljanovska Davkova do të mbajë fjalim në Samitin e Paqes në Ukrainë

Gordana Siljanovska-Davkova Foto: Free Press

Presidentja e vendit, Gordana Siljanovska Davkova, sot do të mbajë fjalimin e saj në Samitin e Paqes në Ukrainë, i cili po mbahet në Burgenstock, në liqenin e Lucernit në Zvicër, njoftoi kabineti i saj.

Me ftesë të Presidentes së Konfederatës Zvicerane, Viola Amherd, në Burgenstock në liqenin e Lucernit të Zvicrës, Siljanovska Davkova merr pjesë në Samitin e Paqes në Ukrainë.

Qëllimi i tubimit, në të cilin Siljanovska Davkova po merr pjesë me ftesë të Presidentes së Konfederatës Zvicerane, Viola Amherd, është krijimi i një forumi për dialog të nivelit të lartë mbi mënyrat për të arritur një paqe gjithëpërfshirëse, të drejtë dhe të qëndrueshme për Ukrainën në në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe Kartën e OKB-së, për të promovuar një kuptim të përbashkët të një kuadri të mundshëm për arritjen e këtij qëllimi dhe për të përcaktuar një udhërrëfyes se si të angazhohen të dyja palët në një proces të ardhshëm paqeje.

Presidentja Siljanovska Davkova, në kuadër të pjesëmarrjes në Samit, dje pati një takim me Presidentin e Republikës së Polonisë, Andrzej Duda.

Nga kabineti Siljanovska-Davkova informojnë se në takim janë shkëmbyer mendime për marrëdhëniet bilaterale, gjendjen në rajon, integrimet evropiane dhe sfidat e sigurisë globale, si dhe bashkëpunimin e dy vendeve si aleate në NATO.

- Bashkëbiseduesit shprehën kënaqësinë për bashkëpunimin e shkëlqyer të krijuar mbi miqësinë tradicionale dhe u shprehën se të dy vendet ndajnë një marrëdhënie të krijuar gjatë tre dekadave të bashkëpunimit, respektit reciprok, besimit dhe mirëkuptimit. U theksua se këtë vit po festojmë 30 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike, që është dëshmi e partneritetit të përhershëm dhe vlerave të përbashkëta, thuhet në njoftim.

Presidenti përshëndeti "mbështetjen e qartë të Polonisë në rrugën e gjatë të Maqedonisë drejt BE-së" dhe theksoi "rëndësinë e mbështetjes së vazhdueshme dhe të hapur të Polonisë në rrugën e Maqedonisë për integrim evropian".

- Ai falënderoi për mbështetjen e deritanishme, duke theksuar se përvojat polake do të jenë të dobishme për ne për procesin e anëtarësimit në BE. Ajo theksoi se ne jemi të përkushtuar pa mëdyshje në agjendën e integrimit në BE dhe në këtë kontekst, ajo shprehu pritjen e saj për mbështetje të fuqishme nga partnerët ndërkombëtarë dhe institucionet e BE-së për të siguruar që procesi ynë i anëtarësimit të vazhdojë pa probleme. Presidentja Siljanovska-Davkova tha se është thelbësore që perspektiva evropiane e vendeve kandidate të mos pengohet nga vetoja për shkak të çështjeve irracionale bilaterale, por procesi duhet të zhvillohet ekskluzivisht në prizmin e përmbushjes së kritereve të Kopenhagës, njofton Kabineti i Siljanovska-Davkova. .

Në konferencë, e cila mbahet me iniciativën e Ukrainës, marrin pjesë përfaqësues të rangut të lartë të rreth njëqind vendeve dhe organizatave ndërkombëtare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës