Siljanovska Davkova do të jetë kandidate për kryetare të VMRO-DPMNE-së

Profesoresha Gordana Siljanovska Davkova do të jetë kandidate për kryetare të VMRO-DPMNE-së. Ajo është e vetmja kandidate që ka aplikuar për konkursin në VMRO-DPMNE, i cili ka përfunduar sot në ora 17:02. Partia bën të ditur se kandidatura e saj do të vendoset në Konventën për përzgjedhjen e kandidatit për President të Republikës së Moldavisë, e cila do të mbahet më 2024 mars XNUMX.

“Në lidhje me Thirrjen Publike për zgjedhjen e kandidatit të VMRO-DPMNE-së për President të Republikës së Maqedonisë, e informojmë opinionin se sot skadon afati për dorëzimin e aplikacioneve. Prof. Dr. Gordana Siljanovska-Davkova, dorëzoi planin, programin e punës dhe numrin e kërkuar të nënshkrimeve të delegatëve. Gordana Siljanovska-Davkova ishte profesoreshë e së Drejtës Kushtetuese dhe Sistemit Politik në Fakultetin Juridik Justiniani I. Ajo është eksperte për zgjedhjet e OKB-së dhe nënkryetare e grupit të Ekspertëve të Pavarur për Vetëqeverisjen Lokale në Këshillin e Evropës. Anëtar i Komisionit të Venecias. Ai është autor i qindra punimeve shkencore mbi të drejtën kushtetuese dhe sistemin politik, sipas partisë.

Ekziston mundësia statutore që delegatët të propozojnë një kandidat tjetër direkt në konventë, por burimi ynë thotë se kjo nuk ka ndodhur deri më tani dhe se gjasat për një gjë të tillë janë shumë të vogla. Siljanovska tashmë ka përvojë në garën presidenciale. Ajo humbi burimet presidenciale në vitin 2019 nga Pandarovski.

Pendarovski do të kandidojë për një mandat të dytë, përkrahje sot pasdite i dha kryesia e LSDM-së

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës