Siljanovska - Davkova u ka uruar punë të suksesshme anëtarëve të Qeverisë së sapozgjedhur

Presidentja Gordana Siljanovska Davkova sot priti kryeministrin Hristijan Mickoski dhe anëtarët e Qeverisë së sapozgjedhur, me ç'rast i uroi për zgjedhjen e tyre, duke u dëshiruar punë të suksesshme në përmbushjen e qëllimeve strategjike të shtetit, përparimin ekonomik dhe përmirësimin e standardit jetësor të vendit. qytetarët, njoftoi zyra e saj.

Presidentja shprehu pritjen se qeveria e re do ta zbatojë me ndërgjegje, ndershmëri dhe përgjegjësi programin e përcaktuar të punës, në përputhje me interesat kombëtare maqedonase dhe interesat e qytetarëve.

Qeveria e re e udhëhequr nga Mickoski është zgjedhur mbrëmë në Kuvend me 77 vota “për” dhe 22 vota “kundër”. Koalicioni qeveritar përbëhet nga VMRO-DPMNE, partitë nga koalicioni Vredi dhe ZNAM.

Ka 20 ministri në kabinetin qeveritar, katër më shumë se më parë. Pesëmbëdhjetë anëtarë janë nga koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE, gjashtë nga koalicioni Vredi dhe dy nga ZNAM.

Mickoski është kryeministri i 13-të dhe kryeson qeverinë e 20-të që nga pavarësia e vendit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës