Siljanovska-Davkova dhe Radev nuk janë takuar në Romë për shkak të agjendave të ndryshme

Siljanovska-Davkova me Papa Françeskun Foto: Zyra e Presidentit

Presidentja Siljanovska-Davkova ndodhet në një vizitë disaditore në Vatikan dhe Romë, ku sot në Pallatin Apostolik pati një audiencë me kreun e Kishës Katolike Romake, Papa Françeskun.

Në audiencën e Papës sot ishte edhe presidenti bullgar Rumen Radev, por Siljanovska-Davkova dhe Radev nuk u takuan sepse, siç theksoi Siljanovska-Davkova, agjendat nuk ishin dakord. Ka pasur gatishmëri për një takim nga të dyja palët dhe është planifikuar për një rast të ardhshëm.

- Ne shprehëm gatishmërinë, por takim nuk do të ndodhë. Të dyja delegacionet kanë plane, por ne thamë se do t'i realizojmë sa më shpejt, tha Siljanovska-Davkova.

Radev sot do të marrë pjesë në liturgjinë për Shën Kirilin në bazilikën "Shën Kliment" dhe në kishën "Santa Maria Maggiore", ndërsa presidentja Siljanovska-Davkova, sipas rendit të ditës, nesër do ta shënojë Ditën e edukatorëve sllavë. duke vizituar bazilikën "Shën Kliment", ku ndodhet varri i St. Cirili.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës