Sijarto optimist: Gjatë presidencës sonë do të ketë zgjerimin më të madh të BE-së

Peter Sijarto / Foto EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Gjatë presidencës hungareze do të ndodhë “zgjerimi më i madh i Bashkimit Evropian deri më tani”, tha ministri i Jashtëm. Peter Sijarto.

Ai shtoi se gjatë negociatave për anëtarësim fokusi do të jetë në “gjendjen aktuale” të kandidatëve, e jo në “dorëzimin para presioneve politike”, njoftoi MTI.

“Ne nuk do të lejojmë që negociatat e anëtarësimit të disa vendeve të lidhen artificialisht me vende të tjera. "Ne nuk do të lejojmë që procesi i pranimit të asnjë vendi që është më afër hyrjes të varet nga një vend që ka mbetur prapa (në reforma)," tha Szijjártó në Bruksel.

Ai shtoi se gjatë presidencës së BE-së, Hungaria do të ndihmojë Serbinë të hapë kapituj të rinj të pranimit dhe të mbyllë më shumë kapituj, si dhe Bosnja dhe Hercegovina, Gjeorgjia dhe Moldavia të fillojnë negociata të rëndësishme.

“BE duhet të ketë anëtarë të rinj që mund të sjellin freski, vrull të ri, si vendet e Ballkanit Perëndimor, Gjeorgjia apo Moldavia”, tha Szijjarto.

Hungaria do të kryesojë BE-në në gjysmën e dytë të këtij viti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës