Një fitore e sigurt për Gjorçeskën në startin e Futures në Tërnavë

Foto: mtftennis.mk

Tenisti më i mirë maqedonas Lina Gjorceska me fitore e nisi ITF-në në Tërnavë, e cila luhet për një fond shpërblyes prej 40.000 mijë dollarësh. Gjorcheska e mposhti kualifikuesen nga Polonia në ndeshjen e turit të parë Ursula Radvanska (33 vjeç, vendi i 502-të WTA), ndeshja zgjati 75 minuta dhe përfundoi me rezultatin 2-0 në sete (6:3 6:2).

Në setin e parë, tenisti maqedonas fillimisht përfitoi nga dy ndeshje (3:1 dhe 4:2), dhe më pas e mbylli me 6:3 në lojëra. Në setin e dytë, Radvanska priti me 2:1 në lojëra, që u pasua me një seri prej pesë ndeshjesh për tenisten maqedonase, e cila e përfundoi setin me rezultat 6:2.

Gjorcheska në ndeshje kishte gjashtë breake nga shtatë raste, ndërsa kundërshtari bëri dy break nga tre raste.

Ajo do të jetë kundërshtare e Gjorçeskës në raundin e dytë Alexandra Eala nga Filipinet (18 vjeç, vendi i 180-të WTA) që e mposhti 2-0 në sete Anna Bondar (fara e dytë nga Hungaria).

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës