CNN zbulon pse Rusia po shpenzon kaq shumë drone në Kiev

Foto Twitter

Sulmi rus i mëngjesit të sotëm në Kiev është sulmi i 14-të në kryeqytetin ukrainas këtë muaj. Autoritetet ukrainase vlerësojnë se Rusia dërgoi më shumë se 50 dronë sulmues drejt kryeqytetit herët në mëngjes. Shumica dërrmuese janë shkatërruar nga mbrojtja ajrore, dhe viktimat dhe dëmet duken të jenë minimale, sipas zyrtarëve të qytetit.

Pra, pse Rusia po bën kaq shumë përpjekje për rezultate kaq të kufizuara? “CNN” shkruan se këto janë në fakt sulme të lira dhe se rusët kanë dy synime.

Së pari, dronët Shahed të Iranit janë një mënyrë e lirë për t'i shkaktuar të paktën një "dhimbje" Kievit, i cili është kursyer nga pushtimi rus për pjesën më të madhe të vitit të kaluar. Rusia ka blerë qindra dronë të tillë, të cilët kushtojnë afërsisht 20 herë më pak se raketat.

Kjo dhimbje është psikologjike dhe fizike. Sulmet e natës dërgojnë mijëra njerëz në strehimore dhe bodrume. Dritaret janë thyer, mbeturinat bien në rrugë.

Që nga fillimi i pushtimit, sirena e sulmit ajror të Kievit ka qenë e ndezur për 887 orë kumulative.

Paralelja më e afërt historike mund të jetë përdorimi nazist i raketave të lundrimit V2 "doodlebug" kundër Londrës në fund të Luftës së Dytë Botërore, sipas një analize të CNN.

Sulmet ndodhën brenda natës ndërsa kryeqyteti ukrainas përgatitej për të festuar Ditën e Kievit, duke shënuar themelimin e qytetit më shumë se 1.500 vjet më parë. Kjo ndoshta nuk është një rastësi. Por gjithçka tregon se pavarësisht rraskapitjes, qëndrimi i popullatës së qytetit ndaj pushtetit dhe pushtimit me sulme të tilla më tepër u ngurtësua sesa u dobësua.

Mbrojtja ajrore e dobësuar

Objektivi më i lartë i palës ruse është që duke dërguar dronët Shahed, ka të ngjarë të dëmtojë mbrojtjen ajrore të Ukrainës dhe t'i detyrojë ato të harxhojnë municionet e tyre të pakta në tufa dronësh.

Raporte të shumta gjatë muajve të fundit, duke përfshirë vlerësimet e zbulimit të vlerësimeve të ushtrisë amerikane, kanë vënë në dukje boshllëqet kritike në mbrojtjen ajrore të shtresëzuar të Ukrainës, veçanërisht pasi sistemi i saj S-300 i epokës sovjetike është degraduar dhe municionet për sisteme të tilla bëhen gjithnjë e më të vështira. të gjendet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës