CNN: Shumë ushtarë rusë u mbytën pas shembjes së digës Nova Kakhovka

Foto: Twitter

Ushtarët ukrainas dyshohet se kanë qenë dëshmitarë se si trupat ruse nga bregu i majtë i lumit Dnieper u rrëmbyen nga përmbytja e shkaktuar nga shembja e digës Nova Kakhovka në jug të Ukrainës, raportoi sot CNN.

Sipas kapitenit Andrey Pidlisny, shumë nga ushtarët rusë u vranë ose u plagosën në kaosin e plotë që pasoi shembjen e digës.

“Të martën në mëngjes, askush nga pala ruse nuk mundi të shpëtonte. "Të gjitha regjimentet e rusëve në anën tjetër të lumit u përmbytën," tha ai.

Pidlisnyi beson se rusët sulmuan qëllimisht digën për të prishur planet për një ofensivë të ardhshme nga forcat ukrainase.

Forca të shumta ruse u vendosën në bregun e majtë të Dnieper, të cilët nuk e dinin se diga po shembet dhe nuk arritën të shpëtonin veten. Sipas ukrainasve, ata nuk ishin paralajmëruar se po shkruanin keq, me shumë gjasa sepse komandantët rusë donin të "luanin në elementin e befasisë".

Ukraina beson se Rusia e hodhi në erë digën qëllimisht, ndërsa Kremlini thotë se forcat e Kievit e kryen sulmin.

Ende nuk ka asnjë provë për të mbështetur përfundimisht pretendimet e asnjërës palë, ndërsa analiza e videove nga diga, thyerja e mëvonshme dhe, në veçanti, ekzaminimi i imazheve satelitore sugjerojnë se kolapsi mund të ketë qenë rezultat i dëmtimit strukturor që kur rusët pushtuan digën. marsin e kaluar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës