Shvjontek ekspres në turin e dytë të Roland Garros, Osaka ka zhgënjyer sërish

Iga Schweintec filloi me furi performancën e Roland Garros / foto: EPA-EFE / YOAN VALAT

Tenistja më e mirë në botë, Iga Schvyontek, siguroi një vend në turin e dytë të Roland Garros pasi sot mposhti pa problem ukrainasen Leisa Tsurenko, të cilën e lejoi të fitonte vetëm dy ndeshje (6:2,6:0).

Shvjontek në të dyja setet tri herë për m mori shërbimin e kundërshtarit dhe në 56 minuta lojë siguroi një vend në raundin e dytë ku pret një duel me amerikanen Alison Rike e cila me 6:3,6, 3:XNUMX ishte më e mirë se Diana. Jastremska.

Me triumfin ndaj Tsurenkos, Schweontek vazhdoi serinë e fitoreve prej 29 ndeshjesh dhe iu afrua rekordit në tenis për femra të mbajtur nga Serena Williams, e cila në vitin 2013 arriti 34 fitore radhazi.

Ndryshe nga Shvjontek që “shkel” kundërshtarët, po humbet ish-tenistja më e mirë në botë, Aomi Osaka. Tenistja japoneze humbi në raundin e parë të Roland Garros nga amerikanja Amanda Anisimova me 7:5,6:4.

Plasimin në raundin e dytë e siguruan çekja Petra Kvitova, e cila ishte më e mirë se hungarezja Ana Bondar me 7:6, 6:1, si dhe Victoria Azarenka me 6:7,7:6,6:2. se rumuni Bogdan.

Video e ditës