Futbollisti suedez do të përjashtohet nga Maccabi për refuzimin e mbajtjes së një tabele që kërkon lirimin e pengjeve izraelitë?

Foto: EPA-EFE / PETER KLAUNZER

Futbollisti suedez Daniel Andreas Sundgren i cili vesh fanellën e Maccabi Haifa është në telashe të mëdha pasi refuzoi të mbajë një tabelë që kërkon lirimin e të burgosurve izraelitë.

Sundgren, i cili është 33 vjeç, është një nga lojtarët më të rëndësishëm të Maccabit, por e ardhmja e tij në këtë klub tashmë është në dyshim.

Ministri i Sigurisë Kombëtare i Izraelit, Itmar Ben-Gvir dje ka pyetur zyrtarisht ministrin e Punëve të Brendshme Mosh Arbel të Sundgren dhe disa futbollistëve të tjerë që refuzuan të mbanin një mbishkrim të tillë për t'u hequr lejet e punës. Me heqjen e mundshme të licencës, ata nuk do të kishin të drejtë të performonin për Maccabin.

Izraelitët e konsiderojnë një veprim të tillë një "poshtërim për pengjet izraelitë". Ministri i Brendshëm deri më tani nuk ka reaguar duke tërhequr lejet e punës, por fjalët e njeriut të parë të Maccabit. Itzik Ovadio njoftojnë se ai nuk do të jetë më anëtar i klubit.

“Kushdo që nuk simpatizon dhimbjen e izraelitëve nuk do të jetë anëtar i klubit”, tha Ovadio.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË