Suedia po stërvitet me trupat aleate për herë të parë që kur u bë anëtare e NATO-s

Për herë të parë që kur u bë anëtare e NATO-s, Suedia priti trupat aleate për stërvitjen vjetore të trajnimit BALTOPS.

Trupat amerikane dhe polake u stërvitën së bashku me ushtarët suedezë në ishullin Gotland.

"Ne kemi pasur trupa të huaja këtu, por kjo është hera e parë si anëtare e NATO-s, në këtë rast për BALTOPS 2024, që kemi ftuar trupat amerikane si dhe trupat polake të vijnë dhe të stërviten, ushtrojnë dhe bashkëpunojnë në Gotland." tha koloneli Dan Rasmussen i Regjimentit Gotland.

Stërvitja BALTOPS lejon aleatët e NATO-s të praktikojnë "parandalimin dhe mbrojtjen kolektive në det".

Rajoni i Detit Baltik që rrethon ishullin suedez të Gotland është thelbësor për mbrojtje për shkak të rrugëve të tij tregtare dhe të energjisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës