Suedia ka vendosur zyrtarisht të aplikojë për anëtarësim në NATO

Foto: EPA-EFE / HENRIK MONTGOMERY SUEDI JASHTË

Kryeministri suedez Magdalena Anderson sot zyrtarisht njoftoi se Suedia do t'i bashkohet Finlandës në aplikimin për anëtarësim në NATO, në kohën e pushtimit rus të Ukrainës.

Ky ndryshim historik, pas më shumë se 200 vjetësh neutraliteti ushtarak suedez, ka të ngjarë të provokojë një reagim të ashpër nga qeveria e presidentit rus Vladimir Putin.

Duke vendosur të veprojë si Finlanda fqinje dhe të aplikojë për anëtarësim në NATO, Suedia po braktis politikën e saj të neutralitetit ushtarak për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, thanë sot zyrtarët suedezë.

Kryeministri Magdalena Anderson Duke iu drejtuar ligjvënësve në Stokholm, ai e përshkroi vendimin si një "ndryshim historik në politikën e sigurisë suedeze".

Anderson tha se vendi kishte nevojë për "garanci zyrtare sigurie me anëtarësimin në NATO" dhe shtoi se Suedia do të bënte të njëjtën gjë si Finlanda, e cila njoftoi dje se do të aplikonte për t'u bashkuar me Aleancën.

Ajo vlerësoi se Suedia do të kishte mbrojtjen më të mirë si anëtare e NATO-s dhe se nuk kishte arsye për të "besuar se tendenca (e veprimeve ruse) do të ndryshojë në të ardhmen e parashikueshme".

Video e ditës