Suedia ka kundërshtuar prej kohësh armët bërthamore, por dikur kishte plane të tjera

Foto: Jonathan NACKSTRAN / AFP / Profimedia

Në vitet pas Luftës së Dytë Botërore, Suedia neutrale, paqedashëse filloi një plan ambicioz - të ndërtonte bombën e saj atomike.

Suedia nuk ka luftuar që nga viti 1814. Por më shumë se 20 vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, ky ish-vend neutral i Evropës Veriore po ndiqte një plan për të pajisur ushtrinë e tij me armën më të fundit, bombën atomike. Qeveria më në fund mbylli programin në vitin 1968 pas një debati të gjatë publik, shkruan ai BBC.

Duke vepruar kështu, Suedia iu bashkua klubit të vetëm të kombeve – që përfshin Zvicrën, Ukrainën dhe Afrikën e Jugut – që kanë hequr dorë nga programet e tyre të armëve bërthamore dhe i kanë treguar botës se çarmatimi bërthamor është i mundur.

Shtrirja e programit bërthamor të Suedisë ishte "e turpshme" për politikanët e prirur për të ndezur kredencialet e reja anti-bërthamore të vendit, derisa gazetari Krister Larsson zbuloi të vërtetën në 1985 dhe e detyroi kombin të përballet me historinë e tij sekrete bërthamore.

Mbështetja e fshehtësisë rreth historisë së programit ka nxitur spekulime se Suedia ka ende një plan tepër sekret për të ndërtuar armët e veta bërthamore.

Dekada më vonë, Suedia tani po i jep fund 200 viteve të neutralitetit dhe po i bashkohet aleancës së NATO-s me armë bërthamore pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia. Pse ai madje donte të ndërtonte armë bërthamore? Pse u ndal?

Suedia në NATO / Foto EPA-EFE/Jonas Ekstromer

Në Ursvik, një periferi e qetë e Stokholmit, ka një ndërtesë të madhe shkolle që duket më shumë si një institut kërkimor sekret – sepse kështu ishte dikur. Selia e ish Institutit Suedez të Kërkimit të Mbrojtjes Kombëtare (FOA) është një nga mbetjet e pakta fizike të programit të armëve bërthamore të Suedisë.

Komandanti suprem ushtarak i vendit jashtëzakonisht të pavarur i kërkoi FOA-së të sapoformuar të përgatiste një raport sekret mbi mundësinë e Suedisë që të ndërtonte bombat e veta atomike dy javë pasi dolën raportet - dhe fotografitë - të qyteteve të shkatërruara të Hiroshimës dhe Nagasakit.

Suedia mund të ketë qenë një vend neutral, por ishte një komb, udhëheqësit e të cilit besonin në neutralitetin e armatosur - se çmimi i neutralitetit ishte një ushtri e fortë - dhe udhëheqja e saj e kuptoi se bombat atomike taktike për përdorim në fushën e betejës mund të nevojiteshin në të ardhmen për të. ruajeni atë neutralitet. Vija e gjatë bregdetare e vendit dhe popullsia e vogël e bënë vendin "pre të lehtë" për një kundërshtar siç është BRSS fqinje.

Vendi nordik ka depozitat e veta të uraniumit, megjithëse me cilësi të ulët. Është një vend i begatë me një infrastrukturë të shëndetshme falë neutralitetit të tij gjatë Luftës së Dytë Botërore. Plani për të ndërtuar një bombë atomike nuk ishte aq i largët sa mund të duket sot.

Tre vjet pas bombardimeve atomike të Hiroshimës dhe Negasakit, në 1948, FOA krijoi një "linjë suedeze" për Suedinë për të prodhuar një bombë atomike me bazë plutonium pa pasur nevojë për ndihmë të huaj. Plani i tyre ishte të siguronin plutonium duke zbërthyer uraniumin suedez në reaktorët bërthamorë suedezë të ujit të rëndë.

Shpërthimi Atomik mbi Hiroshima / 6 Gusht 1945 / Foto: Të Drejtat e Menaxhuara, Kufizimet :, Publikimi i Modelit: jo, Linja e Kredisë: Biblioteka e Fotove të Shkencave / Fotografi e Shkencave / Profimedia

Duke vepruar ende nën petkun e fshehtësisë, shkencëtarët suedezë u detyruan të fillonin ngadalë dhe shtrenjtë nga e para, për shkak të mungesës së furnizimit me uranium të cilësisë së lartë dhe mungesës së shkëmbimit të informacionit me Shtetet e Bashkuara. Një vendim u mor gjithashtu për të lidhur programin e armëve bërthamore me programin civil sipas nevojës - dhe për të fshehur natyrën e tij të vërtetë.

"Pra, ne kishim gjithçka për të prodhuar plutonium të shkallës së armëve," thotë Thomas Jonter, autor i "Çelësi i frenimit bërthamor: Planet Suedeze për blerjen e armëve bërthamore të Luftës së Ftohtë". “Plani përfshinte dy reaktorë. "Njëra, Agesta, një reaktor i ujit të rëndë në jug të Stokholmit dhe një tjetër, Marviken, i ndërtuar jashtë qytetit të Norröspin, por nuk u hodh në prodhim dhe ideja ishte të ndërtoheshin 100 armë taktike," thotë Jonter.

“Ne e dinim saktësisht se si duhet bërë. Ne kishim gjithçka, përveç objektit të përpunimit dhe sistemit të transportuesit të armëve.

Megjithatë, ritmi i ngadaltë i programit të armëve do të ishte përfundimisht zhbërja e tij.
Nuk kishte asnjë debat publik për planet, për arsyen e thjeshtë se ekzistenca e tyre ishte e njohur vetëm për një rreth të ngushtë politikanësh, oficerë të lartë ushtarakë dhe shkencëtarësh (dhe, me sa duket, spiunët sovjetikë). Kjo fshehtësi përfundoi në vitin 1954, kur komandanti i përgjithshëm suedez, Nils Swedlund, zbuloi ekzistencën e programit dhe pretendoi se arma ishte e nevojshme për të mposhtur pushtimin sovjetik.

Në prill të vitit 1957, Agjencia Qendrore e Inteligjencës e SHBA (CIA) vlerësoi se Suedia kishte një "program reaktorësh të zhvilluar mjaftueshëm për t'i mundësuar asaj të prodhonte një armë bërthamore brenda pesë viteve të ardhshme", një vlerësim që shpejt u reduktua në katër vjet.

Në atë kohë, kryeministri i Suedisë ishte Teijs Erlander, i cili u sigurua të fliste rregullisht me fizikanët kryesorë në botë për bombat atomike, duke përfshirë edhe nobelistin Niels Bohr.

Fizikan danez i cili dha disa kontribute të shkëlqyera të hershme në fizikën bërthamore dhe u kontrabandua nga Danimarka e pushtuar nga gjermanët në Luftën e Dytë Botërore për t'u bashkuar me Projektin Manhattan për të ndërtuar bombën e parë atomike. Sa më shumë që fliste Kryeministri, aq më shumë ai lëkundej në mbështetjen e tij për programin e armëve bërthamore dhe duke kërkuar konsensus, ai vazhdimisht vonoi një vendim përfundimtar derisa të dihej rezultati i bisedimeve SHBA-Sovjetike për kontrollin e armëve.

Qëndrimi negativ i SHBA-së ndaj planeve bërthamore të Suedisë ishte vendimtar, duke pasur parasysh bashkëpunimin në rritje të mbrojtjes midis dy vendeve në fusha të tjera, duke përfshirë përshtatjen e fushave ajrore suedeze për të akomoduar bombarduesit amerikanë.

Forcat e armatosura të Suedisë dhe programi civil i energjisë bërthamore kanë filluar të mbështeten në teknologjinë amerikane për gjëra të tilla si sistemet e raketave, projektimi i reaktorëve të rinj civilë bërthamorë me ujë të lehtë, të dhëna dhe madje edhe karburant bërthamor, duke e bërë në mënyrë efektive kërkimin e Suedisë për armët e veta bërthamore edhe më të vështirë. . Në një moment, Suedia madje eksploroi mundësinë e blerjes së armëve bërthamore amerikane.

Kishte gjithashtu një besim në rritje në mesin e elitës suedeze se Suedia nuk kishte nevojë të zhvillonte armët e veta bërthamore sepse vendi ishte nën ombrellën bërthamore të SHBA-së, edhe pse në fakt nuk ishte anëtare e NATO-s.

Gjatë viteve 1960, Suedia – e udhëhequr nga Alva Myrdal – u përfshi shumë në përpjekjet ndërkombëtare për të ndaluar përhapjen e armëve bërthamore, të cilat intensifikuan fushatën kundër armëve të vetë Suedisë; edhe mbështetësit e planit origjinal atëherë donin që vetëm kërkimi të vazhdonte, jo prodhimi.

Ky ndryshim u reflektua në opinionin publik. Në vitin 1957, 40% e publikut mbështeti blerjen e armëve bërthamore, me 36% kundër dhe 24% të pasigurt. Tetë vjet më vonë, vetëm 17% ishin pro, me 69% kundër dhe 14% të pasigurt.

E gjithë kjo pasqyroi arsyen që Suedia të heqë dorë nga armët bërthamore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës