Armët zvicerane përfunduan në Ukrainë, autoritetet po hetojnë se si

Arkivi i WC

Autoritetet zvicerane po kryejnë një hetim pas informacionit se transportuesit e blinduar të personelit "Eagle I" përfunduan në forcat e armatosura të Ukrainës, tha për agjencinë e lajmeve RIA, zëdhënësi i Sekretariatit të Shtetit Zviceran për Ekonominë (SECO), Fabian Machenfisch.

“Zvicra vazhdon të sqarojë faktet dhe aktualisht është në kontakt me Gjermaninë në këtë kontekst. Nuk dihet se sa do të zgjasë ky sqarim”, tha Mayenfleisch.

Zëdhënësi sqaroi se në vitet 1990 Danimarkës iu dorëzuan 36 transportues të blinduar "Eagle I" dhe në vitin 2012 ky vend kërkoi rieksportin e 27 automjeteve në një kompani private. t'ia transferojë pajisjet kujtdo pa pëlqimin e shprehur zviceran. Ai theksoi gjithashtu se vetëm numri i shasisë do të lejojë të gjurmohet qartë prejardhja e mjetit, por se sekretariati nuk e ka atë informacion.

Rasti është në shqyrtim pasi mediat zvicerane publikuan së fundmi foto të dy transportuesve të blinduar të personelit Eagle I të prodhimit zviceran të përdorur nga ushtarët ukrainas në fushën e betejës në Donbas.

Më parë, Zvicra, duke u thirrur në parimin e neutralitetit të saj ushtarak, megjithëse iu bashkua sanksioneve perëndimore kundër Rusisë për pushtimin e Ukrainës, hodhi poshtë kërkesat e Gjermanisë, Spanjës dhe Danimarkës dhe për rieksportin në Kiev të municioneve të prodhuara në objektet e industria e përkushtuar zvicerane. Siç sqaroi një zyrtar i Bernës, pala zvicerane ka të drejtë sipas marrëveshjeve dhe rregulloreve të refuzojë një kërkesë për rieksportim nëse vendi i destinacionit përfundimtar të furnizimeve është i përfshirë në një konflikt të armatosur ndërkombëtar.

Në fillim të marsit, gjigandi ushtarak gjerman Rheinmetall i kërkoi Zvicrës të blinte 96 tanke Leopard 2 me një premtim se nuk do t'i dorëzonte ato në Ukrainë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës