Parlamenti zviceran miratoi shitjen e 25 tankeve joaktive Leopard 2

Parlamenti zviceran ka miratuar shitjen e 25 tankeve Leopard 2 te prodhuesi i tyre gjerman, në një vendim që do të lejojë që tanket e dekomisionuara të transferohen në vende të tjera evropiane, njoftoi DPA.

Masa është miratuar tashmë nga Këshilli Kombëtar Zviceran. Qeveria zvicerane nuk ka vendosur ende për detajet dhe kohën e shitjes.

Pavarësisht pushtimit rus të Ukrainës dhe furnizimit me armë nga shumë vende evropiane në Kiev, Zvicra ruan politikën e saj të neutralitetit. Ligji zviceran për pajisjet ushtarake kërkon që shtetet e përfshira në konflikte të armatosura të mos furnizohen me pajisje ushtarake.

Bern tha se ky vendim vlen pavarësisht nëse një vend - si Ukraina - është sulmuar dhe dëshiron të mbrohet.

Qeveria zvicerane në qershor refuzoi një ofertë të kompanisë zvicerane të armëve RUAG për të shitur 96 tanke Leopard 1 të ruajtura në Gjermani, në mënyrë që ato fillimisht të riparoheshin dhe më pas të dorëzoheshin në Ukrainë.

Qeveria gjermane në shkurt i kërkoi Zvicrës që t'i shiste tanket joaktive kompanisë gjermane të armëve Rheinmetall, duke premtuar se tanket nuk do t'i dorëzoheshin Ukrainës. Në vend të kësaj, tanket "në pension" zviceranë do të përdoren për të rimbushur furnizimet në vendet e BE-së ose NATO-s që janë varfëruar nga furnizimet në Ukrainë, e cila aktualisht po zmbraps një pushtim rus.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës