Punonjësit e Coca-Cola-s grevë në Gjermani, duke kërkuar paga më të larta

Foto: EPA-EFE / STEPHANIE LECOCQ

Qindra punonjës të kompanisë së gazrave Coca-Cola në qytetet veriperëndimore të Gjermanisë, Dortmund dhe Lüneburg, dolën sot në grevë duke kërkuar një rritje mujore prej 400 eurosh, si dhe një pagë fillestare më të lartë për të punësuarit e rinj.

Greva të ngjashme ka pasur së fundmi edhe në pjesë të tjera të vendit. Në dhjetor, korporata amerikane u ofroi punëtorëve gjermanë një rritje page prej 100 euro dhe një bonus një herë prej 1.000 eurosh për të kompensuar ndikimin e inflacionit të lartë.

Negociatori i Unionit Gjerman të Punëtorëve të Ushqimit, Pijeve dhe Mikpritjes (NGG), Fredi Ayan më pas e përshkroi propozimin si një "shuplakë në fytyrë". Sipas tij, është e rëndësishme që pagat të rriten sipas inflacionit.

Negociatat pritet të vazhdojnë më 8 shkurt.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës