Çfarë ndodhi në të vërtetë në Azovstal, një leksion apo një "operacion shpëtimi"?

Luftëtarët ukrainas largohen nga Azovstal / Foto: EPA-EFE / SHËRBIMI I SHTYPIT I MINISTRISË TË MBROJTJES RUSIANE / Fletëpalosje KUALITET MË TË MIRË TË DISPOZUESHME Fletëpalosje VETËM PËR PËRDORIM EDITORIAL / JO SHITJE

Me shume se 250 ukrainas luftëtarët dolën së fundmi nga një fabrikë çeliku e rrethuar Azovstal në Mariupol pas negociatave sekrete për evakuimin e tyre. Ndërsa ushtria ukrainase dhe media perëndimore shmangën përdorimin e fjalës "ligjëratë", Duke e përshkruar operacionin si një përpjekje për të shpëtuar sa më shumë jetë të jetë e mundur, megjithatë, disa prej mediave botërore po zbulojnë një pjesë të misterit se çfarë ndodhi saktësisht dhe ku dështoi operacioni i nxjerrjes.

Peter Hitchins është një analist dhe gazetar për një kohë të gjatë në Londër Daily Mail thotë se në mungesë të informacionit në terren se çfarë ka ndodhur saktësisht, mediat perëndimore, veçanërisht ato në Mbretërinë e Bashkuar, përdorën terminologji të papërshtatshme për ngjarjen, duke shmangur fjalën “dorëzimi” ndaj trupave ukrainase.

Sipas tij, luftëtarët e Batalionit Azov, të cilët mbetën të fundit në fabrikën e çelikut me uniformat e tyre, mbanin edhe shenja neo-naziste "SS", të cilat nuk u raportuan nga asnjë nga mediat perëndimore.

– Mediat në Britani për këtë ngjarje u përpoqën të mos përmendnin “neo-nazistët” dhe të shmangnin përdorimin e fjalës “dorëzimi”. Në vend të kësaj, u tha se garnizoni i Mariupolit ishte "evakuuar" në territorin e kontrolluar nga Rusia. Fotot i tregonin ata të çarmatosura dhe të hedhura nga ushtarët rusë. “Por ne jemi aq të kapur nga këndvështrimi i njëanshëm i këtij konflikti sa nuk mund ta pranonim as që ata kapitulluan”.

Sipas tij, refuzimi për të pranuar një realitet kaq të dukshëm është shenjë çmendurie.

- Unë personalisht nuk e kam idenë se çfarë interesi britanik shërben për të mbështetur politikën amerikane të nxitjes së problemeve në Ukrainë dhe nxitjes së Rusisë për të luftuar. Ndoshta dikush mund të më shpjegojë, mbi një pjatë pule dhe një shishe vodka. Por, që të zhvillohet çdo debat, duhet të fillojmë të pranojmë realitetin se në luftë ka dy anë dhe argumente – shton Hitchins.

Pala ukrainase njoftoi se evakuimi i trupave nga uzina e çelikut u krye me sukses dhe sipas Kievit zyrtar, në periudhën e ardhshme do të jetë më e rëndësishmja të shpëtohen jetët e mbrojtësve të Mariupolit.

- Shpresojmë se do të mund të shpëtojmë jetën e djemve tanë. Dua të theksoj: heronjtë e Ukrainës kanë nevojë për Ukrainën gjallë. Ky është parimi ynë - tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një video-mesazh.

Më vonë foli regjimenti ultranacionalist Azov. Evakuimi i luftëtarëve do të thotë fundi i misionit, shpjegoi komandanti Denis Prokopenko.

"Nuk ka absolutisht plane dhe operacione të sigurta në një luftë," tha ai, duke shtuar se të gjitha rreziqet ishin marrë parasysh dhe se sa më shumë luftëtarë të jetë e mundur duhet të shpëtohen.

Nga ana tjetër, Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi së fundmi një armëpushim në Mariupol për të evakuuar ushtarët ukrainas të plagosur nga uzina e çelikut.

Moska ka thënë se ka caktuar "objektet mjekësore" në Novoazovsk si objektivin e një evakuimi të luftëtarëve ukrainas, pa specifikuar se çfarë do të ndodhë me trupat dhe cili do të jetë fati i tyre.

Video e ditës