Është sezoni i gjarpërinjve: Bëj dhe jo nëse kafshohet

Foto: Profimedia

Tashmë në fillim të pranverës, sapo temperatura e ajrit rritet mbi 12 gradë, në natyrë fillojnë të shfaqen gjarpërinjtë, të cilët ndoshta janë një nga kafshët më të urryera.

Temperaturat e larta të këtyre ditëve kanë kontribuar në rritjen e shfaqjes së zvarranikëve dhe gjarpërinjve në zonat e banuara.

Në zonën tonë jetojnë disa lloje gjarpërinjsh, tre prej të cilëve janë helmues – gjarpëri, gjarpëri dhe gjarpëri me kokë mprehtë, ndërsa të tjerët janë të padëmshëm. Këta tre gjarpërinj helmues janë më pak helmues se gjarpërinjtë afrikanë ose aziatikë si kobra ose mamba e zezë, kështu që kafshimi i tyre rrallëherë është fatal. Posumi është më helmues se të tjerët. Nepërka konsiderohet si gjarpri më i rrezikshëm në Maqedoni dhe në të gjithë Evropën për shkak të madhësisë, dhëmbëve të gjatë (deri në 13 mm) dhe forcës së helmit të tij. Sarka - një gjarpër helmues nga gjinia Vipera është shumë i përhapur në botë, përfshirë Maqedoninë. Ai injekton helmin duke kafshuar, përmes brazdës së dhëmbit helmues. Punon ngadalë dhe nuk është shumë i fortë, por megjithatë, mund të vrasë një person. Qukapiku me kokë të mprehtë në Maqedoni gjendet në pjesët veriore dhe verilindore të vendit.

Çfarë të bëni nëse ju kafshon një gjarpër

Vetëm kafshimet nga gjarpërinjtë helmues janë të rrezikshme. Nepërka është shumë helmuese dhe disa pickime, veçanërisht nëse nuk trajtohen, mund të jenë fatale. Helmet e këtyre gjarpërinjve janë kryesisht hemotoksikë - ata drejtpërdrejt shkatërrojnë indet dhe shkaktojnë çrregullime të qarkullimit të gjakut. Simptomat e para pas një pickimi janë dhimbja nga pickimi i dhëmbëve dhe ënjtja. Së shpejti përhapet nga vendi i kafshimit dhe mund të prekë të gjithë krahun ose këmbën. Më vonë vërehen mavijosje, të fikët, të vjella, ndonjëherë edhe “ndjesi shpimi gjilpërash” në vende larg kafshimit. Nëse menjëherë pas kafshimit ndodhin të fikët, rrahje të shpejta të zemrës, ënjtje të buzëve, rreth syve apo edhe mbytje, personi i dëmtuar duhet të transferohet menjëherë në spitalin më të afërt. Në fakt, shumë shkencëtarë dhe mjekë pajtohen se rreziku i vërtetë i helmit të gjarprit qëndron në alergjinë e tij. Një reaksion alergjik mund të vrasë një person më shpejt se vetë toksiciteti. Statistikisht, rreth 1/3 e pickimeve të gjarpërinjve helmues janë të ashtuquajturat. kafshimet e thata, pra kafshët helmuese nuk injektojnë helm. Do ta kuptoni nga ënjtja. Nëse përveç ënjtjes shfaqet një plagë, dërgojeni të dëmtuarin direkt në spital.

Shpesh mund të lexohet se plaga duhet të pritet dhe të thithet. Plotësisht e gabuar! Prerja në vendin e kafshimit vetëm përkeqëson gjendjen. Alkooli zgjeron enët e gjakut dhe vetëm përshpejton përhapjen e helmit. Mos pini asnjë alkool pas kafshimit të gjarprit, madje as për guxim!

Sa i përket shpejtësisë së reagimit kur kafshoni një gjarpër helmues, fjala kyçe është "e shpejtë". Edhe pickimi i shumë gjarpërinjve helmues, të cilët nuk ekzistojnë në Evropë, mund të mbijetohet me kujdesin e duhur mjekësor me pasoja relativisht të vogla.

Si të njohim një plagë nga kafshimi i gjarprit

Dy vrima të dhëmbëve të gjarprit mund të shihen në vendin e pickimit. Ndonjëherë ka vetëm një plagë. Vetë plagët e kafshimit nuk do të thotë gjithmonë që gjarpri i ka injektuar helmin viktimës. Deri në 22 për qind e kafshimeve (plagëve) të gjarprit nuk treguan shenja helmimi.

Simptomat e helmimit (jo të gjitha mund të shprehen)

- Marramendje
- Të vjella dhe të përziera
- Ndjenja e dobësisë së përgjithshme
– Dhimbja dhe ënjtja shfaqen në vendin e pickimit brenda dy orëve. Në helmimet më të rënda nga kafshimi i gjarprit, dhimbja shfaqet shpejt dhe është jashtëzakonisht e fortë. Ënjtja gjithashtu përhapet me shpejtësi dhe mund të shoqërohet me gjakderdhje të rëndë nënlëkurore. Në lëkurë, përveç skuqjes, mund të shfaqen edhe flluska me përmbajtje gjaku.
– Ënjtje e gjëndrave limfatike në ijë nëse kafshimi (plaga) është në këmbë, ose në sqetull nëse plaga është në krah.
- Lëkura e zbehtë dhe e ftohtë, e zhytur në djersë, me rrahje të shpejta të zemrës dhe rënie të presionit të gjakut janë shenja tronditjeje, e cila në përgjithësi zhvillohet gradualisht dhe është shkaku kryesor i vdekjes. Tronditja është pasoja më e rrezikshme e kafshimit të gjarprit.

Procedura në rast të kafshimit të gjarprit

Një person i kafshuar nga një gjarpër duhet të pushojë.
Imobilizoni këmbën ose krahun në të cilin ndodhet plaga. Kjo ngadalëson përhapjen e helmit në trup.
Është e nevojshme që personi i kafshuar të transportohet në spital sa më shpejt të jetë e mundur.
Imobilizimi është një procedurë me të cilën pjesa e dëmtuar e trupit vendoset në qetësi. Imobilizimi i përkohshëm (transportues) kryhet brenda ndihmës së parë. Qëllimi i tij është të parandalojë përkeqësimin e lëndimit dhe të zvogëlojë dhimbjen gjatë transportit në spital.
Pjesa e kafshuar (e plagosur) e krahut ose këmbës dhe dy nyjet ngjitur vendosen në qetësi. Këmba është e palëvizur në një pozicion të shtrirë (në këmbë) (personi i dëmtuar duhet të shtrihet), dhe krahu duhet të jetë i përkulur në bërryl dhe afër trupit.

Gabimet më të zakonshme që nuk duhet të bëni kurrë:

– MOS e fashoni gjymtyrën e kafshuar.
– MOS prek/prerë plagën.
– MOS u mundoni të hiqni helmin (mos e thithni, d.m.th. mos e thithni helmin).
– MOS aplikoni akull në vendin e plagës.

Parandalimi i kafshimeve të gjarprit

Disa kafshime, të tilla si kur shkel rastësisht një gjarpër, janë pothuajse e pamundur të parandalohen. Sidoqoftë, ekzistojnë masa paraprake që mund të zvogëlojnë ndjeshëm shanset tuaj për t’u kafshuar nga një gjarpër:

Lëreni gjarprin të qetë. Shumë njerëz, kur kafshohen, përpiqen ta dëmtojnë atë, ta vrasin gjarprin ose t'i afrohen edhe më shumë. Gjarpërinjtë zakonisht ikin, dhe vetëm në raste të jashtëzakonshme ata sulmojnë.

Shmangni barin e gjatë nëse nuk keni veshje të përshtatshme (çizme të trasha lëkure), por lëvizni përgjatë shtigjeve ekzistuese.

Mos i vendosni duart dhe këmbët në vende që nuk janë të dukshme (për shembull, mos e vendosni dorën në një shkurre ose prapa një shkëmbi).

Mos ngrini gurë ose copa druri nëse nuk jeni mjaft larg nga një sulm i mundshëm i gjarprit.

Jini veçanërisht të kujdesshëm dhe të përgatitur nëse ngjitni gurë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës