Çfarë po bën sot: Marko Ugarkovic, producent multimedial dhe fotograf

Foto: arkivi privat

Marko Ugarkoviq është 35 vjeç, jeton dhe punon në Shkup si producent multimedial dhe fotograf, në produksionin e tij “Spit Take Studios”. Është regjisor i diplomuar i filmit dhe televizionit në Akademinë e Arteve Audiovizuale ESRA Shkup, kurse shkollimin e ka përfunduar në Danimarkë, në shkollën teknike “Kolegji Evropian i Filmit”, në vitin 2013.

Që atëherë ai ka punuar në një sërë projektesh në pozicione të ndryshme, duke kërkuar gjithmonë sfidën e radhës krijuese.

Foto: arkivi privat

Marko ka fiksuar për ne se si duket një nga ditët e tij...

E nis ditën shumë herët, nga ora 4 deri në 4:30 të mëngjesit. Ka diçka magjike në heshtjen e mëngjesit. Për faktin se jetoj në Qendrën e rreptë të Shkupit, ky është një moment i ditës kur pothuajse të gjithë janë në gjumë dhe bllokimi i trafikut mungon plotësisht. Orën e parë e kaloj duke lexuar, bashkë me kafenë e mëngjesit. Duke qenë se punoj me klientë nga vende të ndryshme të botës, periudha pas kafesë i kushtohet përgjigjes së emaileve, koordinimit të detyrave për ditën dhe detyrave të tjera të shpejta të punës.

Foto: arkivi privat

Ushtrimi është një pjesë e pashmangshme e rutinës sime të mëngjesit, kështu që në ditët e dimrit zakonisht është një lloj ushtrimi brenda, ndërsa në verë përdor kalatën pranë Vardarit dhe shtigjet e Vodnos, së bashku me dy qentë e mi.

Foto: arkivi privat

Për shkak të pandemisë, ekipi ynë ka kaluar në një zyrë virtuale, kështu që shumica e ditëve të mia të punës janë para kompjuterit, të mbushura me takime, planifikime projektesh apo kërkime tregu.

Foto: arkivi privat

Puna është mjaft kreative, sepse merremi me realizimin e animacioneve për videolojëra, libra të ilustruar për fëmijë dhe fotosesione të të gjitha llojeve. Fundjavat janë periudhat kur e lejoj veten të humbas në natyrën e malit, me pajisjen në dorë dhe të mbush bateritë me ajër të pastër dhe diell.

Foto: arkivi privat

Pasditet i dedikohen hobive të mia të ndryshme. Një nga pasionet e mia më të mëdha është gatimi për njerëzit e mi të dashur, ndaj eksperimentoj çdo ditë me kuzhina dhe qasje të ndryshme ndaj ushqimit.

Foto: arkivi privat

Në ditët e dimrit është kryesisht ushqim i frymëzuar nga India, në forma të ndryshme kerri, receta pikante që ngrohin trupin dhe ushqejnë shpirtin.

Foto: arkivi privat

Disa ditë dal me aparatin tim duke u përpjekur të kap momente të përditshmërisë në Shkup. Fotografia në rrugë është një nga rrugët e mia të preferuara, për shkak të aftësisë së saj për të sjellë një histori dhe emocion në jetën e përditshme dhe për të treguar se sa ngjyra dhe plot energji është bota përreth nesh.

Foto: arkivi privat

Zakonisht i kaloj mbrëmjet duke renditur fotot e ditës, duke luajtur kitarë ose duke u përkulur nën një batanije me një serial ose film të mirë me të dashurit e mi. Fundjavat janë gjithmonë të rezervuara për shoqërim me muzikë të mirë dhe birrë të ftohtë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës