Çfarë bën sot: Lejla Ramkovska, instruktore joga

Lejla Ramkovska / Foto: Amel Amed

Pasi kafshët e ndryshme u futën në telashe, Lejla Ramkovska Ajo e gjeti dashurinë e saj për jogën nëntë vjet më parë dhe që atëherë ka qenë një burim energjie dhe force. Klasat frymëzuese dhe të dobishme të yogës së Leylës, si dhe videot në llogarinë e saj në Instagram, ndiqen nga shumë njerëz. Lejla i përkushtohet punës së saj me shumë pasion, sepse joga profesionale është një punë jashtëzakonisht e përgjegjshme, sepse instruktori i jogës ndikon drejtpërdrejt në shëndetin fizik dhe mendor të klientëve të tij.

Layla thotë se zotërimi i sekreteve të jogës është një udhëtim që zgjat një jetë, dhe se ajo është studente dhe do të jetë për të gjithë jetën.

Layla ajo na zbuloi se si duket dita dhe nata e saj.

“Mëngjeset e mia nisin në orën 7 me dërgimin e fëmijëve në shkollë, ndaj pi një kafe të madhe në heshtje dhe bëj një plan për ditën që varet gjithmonë se si do t'i organizoj detyrimet sepse punoj për veten time. Disa ditë janë kaotike, ndërtoj markën time dhe ka ditë që mendoj shumë, planifikoj dhe veproj… Prandaj kam ditë të lira nga çdo detyrim, sidomos kur fëmijët janë me babanë e tyre. Ndodh që një ose dy ditë nuk dal fare nga shtëpia, për të rigjeneruar energjinë time sepse puna ime është e tillë që jap shumë, por marr energji edhe nga njerëz të ndryshëm.

Lejla Ramkovska / Foto: Amel Amed

Jetoj ne Nerezin e Madh dhe kur jam ne shtepi bej shetitje dhe periudha me e preferuar jane qente dhe ne oborr i kemi shume, megjithese shumicen e kelysheve i kam bere dhurate.

Unë nuk jam kuzhinier i mirë, e pranoj, dua të ha gjithçka të jetë e mundur pa gatuar, por i dashuri im është më i përgatitur, ia del më shumë në kuzhinë. Pra, ndonjëherë ai na përgatit diçka të mrekullueshme, ose unë di të porosis diçka tradicionale për nënën time, dhe ndonjëherë dalim për drekë.

Lejla Ramkovska / Foto: Amel Amed

Shoqërizimi im kryesor është në klasa, i dua "trajnuesit" e mi dhe pjekurinë e tyre shpirtërore. Kur ka kohë, më pëlqen biseda e shkurtër pas mësimit. Prandaj, gjatë kësaj periudhe vendosa që më në fund të kem një vend konstant ku do të mbaj mësime live në vazhdimësi, sepse deri më tani, prej pesë vitesh si mësues joga, funksionoj si nomad, ndaj mbaj mësime periodikisht në një. dhe pastaj një vend, edhe në 6-7 vende të ndryshme… Por praktikantët e mi kërkojnë që unë të jem gjithmonë i pranishëm në një vend.

Ne mbremje nese jam ne shtepi ose shikoj ndonje serial (me ze gjumi ne film) ose dalim me shoqet. Më duhet ta pranoj që e dua shoqërinë dhe ambientin e “bareve të Shkupit”. Unë dua që shoqërimi im të jetë i mbushur ose me muzikë dhe këngë ose me biseda të sinqerta.

Lejla Ramkovska / Foto: Amel Amed

Zakonisht e mbyll ditën me një ndjenjë ngopjeje dhe kur bie nën mendime të zeza, i kujtoj vetes se kam gjithçka për të qenë mirënjohëse, por nuk do ta mbaja dot nëse nuk do të kisha rreth meje njerëz që më kujtojnë të shikoj foto e madhe "sepse di të jem mjaft autokritike."

Lejla Ramkovska / Foto: Amel Amed

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës