Çfarë bën sot: Ivica Brcioski, kompozitor, producent, kitarist i grupit "Area"

Foto: arkivi privat

Ruzhica dhe Ivica, çifti muzikor i grupit legjendar maqedonas “Area”, me çdo këngë na kujtojnë se në këtë zonë ka ende muzikë cilësore.

Kësaj radhe Ivica na tregon se si shkon një nga përditshmëria e tij.

Foto: arkivi privat

“Ditën e nis me vonesë, zgjohem rreth orës 11 për shkak të një vesi të keq, të cilin nuk arrita ta ndryshoj, e ai është të punoj vetëm natën në studio. Më ndodh të qëndroj në studio deri në 4 të mëngjesit.

Kam një ritual të rregullt mëngjesi që përbëhet nga një kafe e nxehtë, dy cigare dhe një kitarë. Në ato momente më vjen shpesh një ide e re për muzikën, ndoshta atëherë jam më e relaksuar dhe krijuese.

Pasi mbaroj ritualin tim të mëngjesit, ndez telefonin dhe shikoj telefonatat dhe emailet, zakonisht të lidhura me Zonën, dhe u përgjigjem atyre. Nëse është ditë pune dhe nuk kam përgjegjësi të tjera, shpesh di të bëj drekën, sepse Ruzhica është në punë dhe nuk mundet dhe sinqerisht mund ta bëj.

Këto ditë jemi mbledhur me anëtarët e bendit, sepse kemi oferta për performanca në disa klube nëpër Maqedoni dhe ende nuk i kemi konfirmuar. Shumë gjëra kanë ndryshuar me koronavirusin, kështu që ne duhet të biem dakord për atë që ka kuptim të luajmë në dimër.

Foto: arkivi privat

Tre deri në katër herë në javë pas orës 18, së bashku me shokun tim Stojce, ecim rregullisht nga 8 deri në 10 kilometra përgjatë lumit Vardar. Puna në studio është zakonisht në një pozicion ulur, kështu që kjo shëtitje është e mirë për mua.

Më pas shkoj në studio dhe siç thashë në fillim rri zgjuar natën vonë. Aktualisht jam duke punuar për albumin e ri, të gjitha instrumentet janë incizuar dhe jam duke punuar në produksion. Këtë album do ta nxjerrim vitin e ardhshëm kur do të festojmë 30 vjetorin e aktivitetit të grupit “Area”.

Foto: arkivi privat

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës