Çfarë do të sjellë konferenca e paqes dhe zhvillimit të Zaev dhe Tsipras?

Foto: 2021 / arkiv / EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Gjashtë vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës, politikanë, zyrtarë dhe ekspertë nga Evropa dhe rajoni më gjerë do të fokusohen në zhvillimet në Ballkan dhe më gjerë në rajon, krizën klimatike, ekonominë dhe të ardhmen e Evropës pas zgjedhjeve evropiane. Sipas njoftimit të konferencës së sotme ndërkombëtare me temë “Paqja dhe Zhvillimi i Qëndrueshëm” që organizohet në Athinë nga Instituti i sapoformuar “Alexis Tsipras” dhe “Fondacioni Zaev”.

Konferenca mbahet sot dhe nesër në Konservatorin e Athinës dhe do të përfshijë 8 panele diskutimi.

-Dy tema për Ballkanin dhe dy për zhvillimet rajonale dhe rolin e organizatave ndërkombëtare në promovimin e paqes. Një temë do të jetë për krizën klimatike dhe axhendën e gjelbër, një për zhvillimet në ekonominë evropiane dhe greke dhe dy për të ardhmen e Evropës dhe përballjen me të djathtën ekstreme. Do të marrin pjesë persona nga hapësira ndërkombëtare, evropiane, ballkanike dhe më gjerë, kryeministra, ish-presidentë, kryeministra dhe ministra, komisionerë evropianë, akademikë, shkencëtarë të shquar, drejtorë institutesh etj. Ambicia e dy bashkëorganizatorëve është që të mbajnë "Konferencën Ndërkombëtare për Paqe dhe Zhvillim të Qëndrueshëm" çdo vit, çdo qershor, në përvjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës dhe të përfaqësojnë një iniciativë solide për mbështetjen dhe zbatimin e vazhdueshëm të Marrëveshje, duke dhënë një mesazh të fortë paqeje kundër nacionalizmit që është dëshmuar kaq i rrezikshëm në Ballkan, Evropë dhe më gjerë në rajon, njofton Instituti “Alexis Tsipras” në faqen e tij zyrtare.

Konferenca do të jetë e hapur për të gjithë qytetarët grekë që dëshirojnë të marrin pjesë dhe ta ndjekin atë, sipas rendit të parë, shërbimi i parë dhe do të mbulohet drejtpërdrejt me transmetim në internet.

Pak orë para fillimit të punimeve të Konferencës, ish-kryeministri grek dhe ish-lideri i partisë së majtë opozitare SYRIZA, Alexis Tsipras, theksoi se “ne përpiqemi të shprehim ideologjikisht, por edhe në mënyrë proaktive, logjikën e optimizmit, e cila është e nevojshme në kohën tonë. Optimizmi i vullnetit, që njeh dhe mund të kombinohet me pesimizmin e intelektit”.

Më saktësisht, në fjalën hyrëse të titulluar “Një mesazh për ty”, Alexis Tsipras shkruan se “në një botë të copëtuar nga luftërat, hendeku mes shumicës dhe elitave, shkatërrimi sistematik i mjedisit dhe në fund sulmi i ekstremit të djathtë. , Instituti dëshiron të na japë mesazhin e tij: Jo ne qeshim dhe nuk mund të qëndrojmë indiferentë. Duhet t’i japim hapësirë ​​mendimit, reflektimit, dialogut që sfidon stereotipet dhe kërkon të renë”, përfundon ish-kryeministri grek.

Ai e nisi mesazhin me vargjet e Manolis Anagnostakis që përmbledhin rëndësinë e krijimit të këtij Instituti: “Tani e pashë; Sa thesare të fshehura kisha për të ruajtur; Sa fole uji do të mbaj në flakë.'

Instituti i tij studion realitetin në mënyrë që të propozojë mënyra realiste dhe të hapë rrugë për ta ndryshuar atë.

“Planifikimi, vendosja, edukimi, kërkimi, zhvillimi, mbrojtja, ndërtimi, pranimi, bashkimi. Këto veprime aktive shprehin prirjen dhe vendimin për të marrë pjesë aktive, në mënyrën tonë dhe me mjetet tona, në përpjekjen e madhe, e cila manifestohet me iniciativa në Greqi, Evropë, botë që parashikon dhe ndjek një tjetër koncept dhe një model tjetër zhvillimi. , e cila duhet të jetë e qëndrueshme dhe të korret nga të gjithë, me drejtësi. Një qasje etike ndaj problemeve sociale dhe ekonomike të kohës sonë, kontradiktave sociale, çështjeve të paqes dhe luftës, praktikave dominuese, të cilat kërcënojnë edhe jetën në planet. Ne mirëpresim dhe përqafojmë pasurinë e opinioneve, energjinë e dialogut, forcën lëvizëse të diversitetit dhe përballjes”, janë pjesë e synimeve të Institutit.

Ndër folësit e shpallur në Konferencë do të marrin pjesë edhe kryetari i Bashkisë së Athinës, Harris Doukas, si dhe ish-kryeministri dhe presidenti i PASOK-ut, Giorgos Papandreou dhe presidenti aktual i SYRIZA-s, Stefanos Kaselakis.

Fondacioni Zaev - Një shoqëri për të gjithë është themeluar më 8 qershor 2022 si organizatë joqeveritare dhe jofitimprurëse për kryerjen e aktiviteteve dhe aktiviteteve për avancimin, mbështetjen dhe zhvillimin e shoqërisë, shëndetin publik, edukimin e të rinjve, mbrojtjen e mjedisit. , sporti, kultura, komuniteti i artit dhe biznesit, me seli në Strumicë.

Ish-kryeministrat Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras u nominuan për Çmimin Nobel për Paqe në vitin 2019 dhe morën çmimin ngushëllues të Paqes në Westphalia për vitin 2020 për shkak të Marrëveshjes së Prespës, e cila zgjidhi mosmarrëveshjen gati tre dekadash maqedono-greke për emrin.

Policia greke ndaloi një tubim protestues kundër konferencës së Zaev dhe Tsipras në Athinë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës