Spiunimi, hakerimi dhe frikësimi: 'Lufta' nëntë-vjeçare e Izraelit kundër ICC-së

Netanyahu / ICC / Foto Kolazh i PS / Profimedia / EPA

Kujdestar, në bashkëpunim me dy media të tjera, publikuan një hetim ekskluziv që zbuloi se si agjencitë e inteligjencës izraelite u përpoqën të parandalonin ndjekjet penale për krimet e luftës. Kryeministri izraelit u cilësua si i fiksuar pas aktiviteteve të inteligjencës dhe përgjimeve.

Kur kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) njoftoi se po kërkonte urdhër për liderët izraelitë dhe të Hamasit, ai lëshoi ​​një paralajmërim të fshehtë: "Ndaloni menjëherë të gjitha përpjekjet për të penguar, frikësuar ose influencuar në mënyrë të pahijshme mbi zyrtarët e kësaj gjykate".

Karim Khan nuk dha detaje specifike në lidhje me përpjekjet për të penguar punën e GJNP-së, por vuri në dukje një klauzolë në marrëveshjen themeluese të gjykatës që e bën një ndërhyrje të tillë një krim. Nëse një sjellje e tillë vazhdon, shtoi ai, zyra e tij nuk do të hezitonte të vepronte. Prokurori nuk saktësoi se kush u përpoq të ndërhynte në dhënien e drejtësisë dhe si e bënë saktësisht.

Karim Khan / Foto EPA-EFE/Miguel Gutierrez

Tani një hetim nga Guardian dhe revistat izraelite +972 dhe Local Call zbulon se si Izraeli zhvilloi një luftë të fshehtë gati dhjetëvjeçare kundër gjykatës. Vendi ka angazhuar agjencitë e tij të inteligjencës për të monitoruar, hakuar, presion, shantazh dhe gjoja kërcënuar zyrtarët e lartë të ICC-së në një përpjekje për të penguar hetimet e gjykatës.

Inteligjenca izraelite përgjoi komunikimet e shumë zyrtarëve të ICC, duke përfshirë Khan dhe paraardhësin e tij, Fatou Bensouda, duke përgjuar telefonata, mesazhe, email dhe dokumente.

Mbikëqyrja ka qenë e vazhdueshme muajt e fundit, duke i dhënë kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu njoftim paraprak për qëllimet e prokurorëve. Një përgjim i kohëve të fundit sugjeroi se Khan donte të lëshonte urdhra arresti për izraelitët, por ishte nën "presion të madh nga Shtetet e Bashkuara", raportoi Guardian, duke cituar një burim të afërt me çështjen.

Bensouda, i cili si kryeprokuror hapi hetimin e ICC-së në vitin 2021, duke i hapur rrugën njoftimit të javës së kaluar, gjithashtu u spiunua dhe dyshohet se u frikësua.

Fatou Bensouda / Foto EPA/TOUSSAINT KLUITERS

Netanyahu ka treguar interes të veçantë në operacionet e inteligjencës kundër ICC-së, me një burim të inteligjencës që e përshkruan atë si "të fiksuar" me përgjimet lidhur me rastin. Nën mbikëqyrjen e këshilltarëve të tij të sigurisë kombëtare, përpjekja përfshiu agjencinë vendase të inteligjencës Shin Bet, si dhe Drejtorinë e Inteligjencës Ushtarake të Amanit dhe njësinë e inteligjencës kibernetike, Njësia 8200. Sipas burimeve të Guardian, inteligjenca e mbledhur nga përgjimet iu shpërnda ministritë e drejtësisë, të punëve të jashtme dhe të punëve strategjike.

Operacioni i fshehtë kundër Bensouda, i zbuluar nga Guardian të martën, u drejtua personalisht nga ndihmësi i ngushtë i Netanyahut, Yossi Cohen, në atë kohë drejtor i agjencisë së inteligjencës së jashtme izraelite Mossad. Në një moment, Cohen madje kërkoi ndihmë nga presidenti i atëhershëm i Republikës Demokratike të Kongos, Joseph Kabila.

Izraeli mohon gjithçka

Hetimi i përbashkët bazohet në intervista me më shumë se 22 zyrtarë aktualë dhe ish-zyrtarë të inteligjencës dhe qeverisë izraelite, zyrtarë të lartë të ICC-së, diplomatë dhe avokatë të njohur me rastin e ICC-së dhe përpjekjet e Izraelit për ta minuar atë.

Kur u pyet nga Guardian, një zëdhënës i ICC tha se gjykata ishte në dijeni të "aktiviteteve inteligjente proaktive të kryera nga një numër agjencish kombëtare armiqësore ndaj gjykatës". Ata shtuan se ICC ka zbatuar vazhdimisht kundërmasa kundër aktiviteteve të tilla dhe se "asnjë nga sulmet e fundit ndaj agjencive kombëtare të inteligjencës" nuk ka shkelur provat thelbësore të gjykatës, e cila ka mbetur e sigurt.

Një zëdhënës i zyrës së kryeministrit izraelit tha: "Pyetjet që na dërguat janë plot me shumë pretendime të rreme dhe të pabaza që synojnë të dëmtojnë shtetin e Izraelit". Një zëdhënës ushtarak shtoi: "IDF (Forcat e Mbrojtjes së Izraelit) nuk ka kryer dhe nuk po kryen operacione të mbikqyrjes ose të tjera të inteligjencës kundër ICC".

Akuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit të ngritura nga Khan kundër Netanyahut dhe Gallantit lidhen me luftën tetë-mujore të Izraelit në Gaza, e cila ka vrarë më shumë se 35.000 njerëz, sipas autoriteteve shëndetësore të territorit.

Por çështja e GJNP-së ka qenë në punë për dekada. “Lufta” e Izraelit kundër GJNP-së filloi në janar 2015, kur u konfirmua se Palestina do t'i bashkohej gjykatës pasi të njihej si shtet nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Një ish-zyrtar izraelit tha se bashkimi me gjykatën "shihet si kalim i vijës së kuqe" dhe "ndoshta masa më agresive" diplomatike nga Autoriteti Palestinez, i cili qeveris Bregun Perëndimor.

Yoav Galant dhe Benjamin Netanyahu / Foto EPA-EFE/ABIR SULTAN / PISHINË

Më 16 janar 2015, disa javë pas pranimit të Palestinës, Fatou Bensouda, një avokat nga Gambia, hapi një shqyrtim paraprak të asaj që zhargoni ligjor i gjykatës e quajti "situata në Palestinë". Muajin pasues, dy burra që arritën të arrinin në adresën private të prokurores u shfaqën jashtë shtëpisë së saj në Hagë.

Burimet e njohura me incidentin thanë se burrat nuk pranuan të identifikoheshin kur mbërritën, por thanë se donin t'i dërgonin personalisht një letër Bensoudës në emër të një gruaje gjermane të paidentifikuar, e cila donte ta falënderonte. Zarfi përmbante qindra dollarë para të gatshme dhe një shënim me një numër telefoni izraelit.

Pesë burime të njohura me aktivitetet e inteligjencës izraelite thanë se ata përgjonin në mënyrë rutinore telefonatat mes Bensouda dhe stafit të saj me palestinezët. “Nëse Fatou Bensouda do të fliste me dikë në Bregun Perëndimor ose Gaza, ajo telefonatë do të ishte përgjuar”, tha një burim.

Sipas një burimi izraelit, një tabelë e madhe e bardhë në departamentin e inteligjencës së Izraelit përmbante emrat e rreth 60 personave nën vëzhgim – gjysma e tyre palestinezë dhe gjysma e tyre nga vende të tjera, duke përfshirë zyrtarë të OKB-së dhe stafin e ICC-së.

Sipas një numri zyrtarësh aktualë dhe ish-zyrtarësh të inteligjencës, ekipet sulmuese kibernetike të ushtrisë dhe Shin Bet monitoruan sistematikisht OJQ-të palestineze dhe punonjësit e PA-së që bashkëpunuan me ICC-në. Dy burime të inteligjencës përshkruan se si operativët izraelitë hakuan emailet e al-Haq dhe grupeve të tjera që komunikonin me zyrën e Bensouda.

Një nga burimet tha se Shin Bet madje instaloi softuer spiun Pegasus, të zhvilluar nga kompania private NSO Group, në telefonat e disa punonjësve të OJQ-ve palestineze, si dhe dy zyrtarëve të lartë të Autoritetit Palestinez.

Izraeli para gjykatës në Hagë/ Foto EPA-EFE/REMKO DE WAAL

Pavarësisht legjitimitetit, mbikëqyrja e GJNP-së ndaj palestinezëve që kërkojnë padi kundër izraelitëve i ka dhënë qeverisë izraelite një avantazh në kanalin sekret që ka hapur me prokurorinë. Takimet e Izraelit me ICC-në ishin shumë të ndjeshme: nëse ato bëheshin publike, ato mund të minonin qëndrimin zyrtar të qeverisë se ajo nuk njeh juridiksionin e gjykatës, shkruan gazeta britanike.

Sipas gjashtë burimeve të njohura me takimet, ato përfshinin një delegacion avokatësh dhe diplomatësh të lartë të qeverisë që udhëtonin në Hagë. Dy burime i thanë Guardian se takimet u miratuan personalisht nga Netanyahu.

Delegacioni izraelit përbëhej nga Ministria e Drejtësisë, Ministria e Punëve të Jashtme dhe Zyra e Prokurorit Ushtarak. Takimet u zhvilluan midis 2017 dhe 2019 dhe u drejtuan nga avokati dhe diplomati i shquar izraelit Tal Becker. "Ishte e tensionuar në fillim," kujton një ish-zyrtar i ICC. “Do të hyjmë në detaje për incidente të veçanta. Ne do të themi, 'Ne po marrim raporte për këto sulme, këto vrasje' dhe ata do të na japin informacion."

Midis fundit të vitit 2019 dhe fillimit të vitit 2021, drejtori i Mossad, Yossi Cohen intensifikoi përpjekjet e tij për të bindur Bensouda që të mos vazhdonte hetimin. Kontaktet e Cohen me Bensouda-n, të përshkruara për Guardian nga katër persona të njohur me rrëfimet e prokurorit për ndërveprimet në atë kohë, si dhe burime të njohura me operacionin e Mossad-it, filluan disa vite më parë.

Yossi Cohen / Foto EPA/OMER MESSINGER IZRAEL OUT

Në një nga takimet e mëparshme, Cohen e befasoi Bensouda-n kur ai u shfaq papritur në një takim zyrtar që prokurori zhvilloi me presidentin e atëhershëm të DR Kongos, Joseph Kabila, në një suitë hoteli në Nju Jork. Burime të njohura me takimin thonë se pasi stafit të Bensoudës iu kërkua të largohej nga dhoma, drejtori i Mossad-it doli papritur nga pas derës në një "pritë" të orkestruar me kujdes.

Një aleat i ngushtë i Netanyahut në atë kohë, Cohen është një spiun veteran i Mossad dhe fitoi një reputacion në shërbim si një rekrutues i aftë i agjentëve me përvojë në kujdesin e zyrtarëve të rangut të lartë në qeveritë e huaja. Raportet e takimeve të tij sekrete me Bensoudën paraqesin një pamje të tij duke u përpjekur të "ndërtojë një marrëdhënie" me prokuroren ndërsa përpiqet ta largojë atë nga ndjekja e një hetimi që, nëse niset, mund të implikojë zyrtarë të lartë izraelitë.

Burimet thonë se ai iu drejtua kërcënimeve pasi filloi të kuptonte se nuk do të bindte prokurorin të pushonte hetimet.

Kur Khan mori detyrën si prokuror i ICC-së në qershor 2021, ai trashëgoi një hetim për të cilin më vonë tha se "fajësonte politikën ndërkombëtare dhe interesat strategjike".

Në shkurt 2024, Khan lëshoi ​​një deklaratë me tone të mprehta që këshilltarët ligjorë të Netanyahu e interpretuan si një shenjë ogurzi. Në postimin e X, ai në fakt paralajmëroi Izraelin kundër nisjes së një sulmi në Rafah, qyteti më jugor i Gazës, i cili në atë kohë strehonte më shumë se një milion njerëz të zhvendosur. "Jam thellësisht i shqetësuar për bombardimet e raportuara dhe pushtimin e mundshëm tokësor të Rafah nga forcat izraelite," shkroi ai. “Ata që nuk i binden ligjit nuk ankohen më vonë kur zyra ime të marrë masa”.

Komentet shkaktuan shqetësim në qeverinë izraelite, sepse dukej se ishin një largim nga deklaratat e tij të mëparshme mbi luftën, të cilat zyrtarët e panë si të kujdesshme siguruese. “Ne ishim shumë të befasuar nga njoftimi”, tha një zyrtar i lartë. Shqetësimet në Izrael për qëllimet e Khan u përshkallëzuan muajin e kaluar kur qeveria u tha mediave se besonte se prokurori po konsideronte lëshimin e urdhër-arrestit kundër Netanyahut dhe zyrtarëve të tjerë të lartë si Yoav Galant.

Rafah / Foto EPA-EFE/ABIR SULTAN

Inteligjenca izraelite përgjoi emailet, bashkëngjitjet dhe mesazhet me tekst nga Khan dhe zyrtarë të tjerë në zyrën e tij. "Rasti i ICC-së ka ngritur lart listën e prioriteteve të inteligjencës izraelite," tha një burim i inteligjencës. Nëpërmjet komunikimeve të përgjuara, Izraeli përcaktoi se Khan në një moment mendonte të hynte në Gaza përmes Egjiptit dhe donte ndihmë të menjëhershme për ta bërë këtë "pa lejen e Izraelit".

Ndërkohë, ICC ka forcuar sigurinë e saj me inspektime të rregullta të prokurorisë, kontrolle të sigurisë së pajisjeve, zona pa telefona, vlerësime javore të kërcënimeve dhe futjen e pajisjeve të specializuara. Një zëdhënës i ICC tha se Khan kishte qenë i ekspozuar ndaj "kërcënimeve dhe komunikimeve që mund të konsideroheshin si përpjekje për të ndikuar në mënyrë të pahijshme në aktivitetet e tij".

Khan zbuloi kohët e fundit në një intervistë për CNN se disa liderë të zgjedhur kishin qenë "shumë të hapur" me të ndërsa ai përgatitej të lëshonte një urdhër arresti. “Kjo gjykatë është krijuar për Afrikën dhe ngacmuesit si Putini”, tha burimi i Guardian.

Pavarësisht presionit, Khan, ashtu si paraardhësi i tij në prokurori, vendosi të vazhdojë. Javën e kaluar, Khan njoftoi se po kërkonte urdhra arresti për Netanyahun dhe Gallant së bashku me tre udhëheqës të Hamasit për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës