Policia spanjolle zbuloi se një serb ka marrë pjesë në tentativën për të transportuar kokainë me vlerë 20 milionë euro

Sekuestrimi i drogës, Foto: Policia spanjolle

Radomir Z. u arrestua më 5 prill pasi ra në det pasi sulmoi me thikë një anëtar të ekuipazhit, i cili u përpoq të hidhte kokainë në ujë kur policia rrethoi varkën e tyre.

Policia spanjolle në aksion me emrin e koduar Grajuela (nofulla) theu një nga rrjetet më të mëdha të kontrabandës së drogës, kur ndaloi një varkë të ngarkuar me 1.200 kilogramë drogë. Në mesin e ekuipazhit të saj ishte edhe shtetasi serb Radomir Z., i cili ishte i ngarkuar me mbajtjen e furnizimeve për llogari të organizatës së Evropës Lindore të cilës i ishte dërguar kjo ngarkesë prej 20 milionë eurosh, shkruan Kurir serb.

Radomir Z. u arrestua më 5 prill pasi ra në det pasi sulmoi me thikë një anëtar të ekuipazhit, i cili u përpoq të hidhte kokainë në ujë kur policia rrethoi varkën e tyre. Sipas raportimeve të mediave, anija kaloi Atlantikun për t'u ankoruar në destinacionin e saj të ardhshëm, Egjiptin, pasi kaloi ngushticën e Gjibraltarit.

“Ndërsa iu afrua gadishullit, diku midis Huelva dhe Cadiz, policia i përgjoi. Në "anijen e drogës" ishin dy galikë dhe një burrë nga Kadizi, me nofkën El Rubio dhe Santiago R., nga Cambados. Dyshohet se kanë qenë aktorë galicianë”, shkruan portali “Lavozdegalicija”.

Ata, në det të hapur, arritën në një anije nga ku morën të paktën 627 kilogramë kokainë nga 1.200 të ngarkuara, përpara se të niseshin nga Karaibet Kolumbiane. Serbi Radomir Z. hipën në varkë me vela me dy galicianë dhe një burrë nga Kadizi për të vazhduar kujdesin për sigurinë e furnizimeve. Anija me drogën më pas u nis për në Spanjë. Rruga për në Gadishull ishte e qetë. Megjithatë, më 5 prill ata u kapën nga anije dhe helikopterë të policisë.

Një nga dy galicianët mendoi se zgjidhja e problemeve të tyre ishte të hidhnin drogën në det.

“Kishte pak balona, ​​më pak se pesë, por kjo e mërziti Radomir Z., i cili në fakt duhej të gjurmonte drogën dhe të ruante çdo gram me jetën e tij. Sipas informacioneve nga hetimi, Radomir më pas është hedhur në drejtim të personit që po hidhte drogën në det dhe e ka sulmuar me thikë. Me atë rast ai i ka shkaktuar disa prerje dhe goditje, ndërsa drejtuesi i skafit ka tentuar t'i shpëtojë policisë. Në një moment Radomiri ra nga varka dhe përfundoi në det. “Policia e ka arrestuar menjëherë dhe ka vazhduar ndjekjen e gomones”, raportojnë mediat.

Ka edhe pamje video të agjentëve të Gardës Civile duke mbledhur balotat që kanë arritur në breg. Jo shumë larg, dy galikë, njëri me prerje në trup pas përleshjes me Radomir Z. dhe një qytetar i Kadizit arriti të arrinte në tokë, shkarkoi varkën me pothuajse të gjitha furnizimet dhe vazhdoi të vraponte. Dhjetë ditë më vonë, të hënën e kaluar, ata u arrestuan.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës