Spanja: Bota duhet të dëgjojë zërin e Kinës

Presidenti i Kinës, Xi Jinping/ Foto EPA-EFE/SERGEI BOBYLEV/

Bota duhet të dëgjojë zërin e Kinës për të gjetur një rrugëdalje nga lufta në Ukrainë, tha sot kryeministri spanjoll. Pedro Sanchez, përpara vizitës së tij shtetërore në Pekin javën e ardhshme.

"Kina është një aktor global, kështu që padyshim që ne duhet të dëgjojmë zërin e saj për të parë nëse mund t'i japim fund kësaj lufte dhe se Ukraina mund të rifitojë integritetin e saj territorial," tha Sanchez pas takimit të Këshillit Evropian.

Sanchez është planifikuar të vizitojë Pekinin më 31 mars për të folur me presidentin kinez Xi Jinping.

Përndryshe, Shtetet e Bashkuara janë kundër propozimit të Kinës për një armëpushim të menjëhershëm midis Rusisë dhe Ukrainës, sepse ai do të çimentojë pozicionin e përfitimeve ushtarake të Rusisë, tha Shtëpia e Bardhë. Megjithatë, Shtetet e Bashkuara shpresojnë në një rol konstruktiv të Kinës për të ndihmuar në përfundimin e luftë në Ukrainë.

Thirrja e armëpushimit është pjesë e propozimit të paqes të Xi Jinping.

SHBA është kundër planit të paqes të Kinës për Ukrainën: "Do të njihte përfitimet e Rusisë"

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës