Spanja na bëri një nder, hendbollistet do të luajnë në gjysmëfinale të Lojërave Mesdhetare

Foto: IOC

Kombëtarja e Maqedonisë në hendboll do të luajë në gjysmëfinale të Lojërave Mesdhetare që mbahen në Oran të Algjerisë, falë përzgjedhjes së Spanjës.

Skuadra e kryetrajnerit Kiril Lazarov ka mposhtur dje Turqinë me 31:22 në ndeshjen e fundit në grupin B dhe sot mezi prisnin ndeshjen mes Spanjës dhe Algjerisë.

Rezultati i vetëm i Maqedonisë nga ndeshja e sotme ishte fitore e Spanjës dhe “furia” nuk na zhgënjeu, duke festuar me 31:19 bindëse dhe duke na lënë në vendin e dytë të tabelës.

Spanjollët dominuan gjatë gjithë ndeshjes dhe fitorja nuk u rrezikua në asnjë moment dhe në fund festuan me 12 gola diferencë bindëse.

Maqedonia dhe Algjeria kanë të njëjtin numër pikësh, por për shkak të një golavarazhi më të mirë, skuadra e përzgjedhur nga kryetrajneri Kiril Lazarov do të luajë në gjysmëfinale kundër Egjiptit, i cili ishte më i miri në grupin A.

Video e ditës