Scholz: Zelensky ra dakord të mos përdorë armë të marra nga Perëndimi për të sulmuar territorin rus

Sistemi i raketave Patriot / Foto: EPA-EFE / ATEF SAFADI

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se Zelensky ra dakord që armët e furnizuara nga Perëndimi nuk do të përdoren për të sulmuar territorin rus.

“Ka një konsensus për këtë çështje. “Ne kemi matur me kujdes çdo dërgesë të armëve, në bashkëpunim të ngushtë me aleatët tanë, duke filluar nga Amerika”, tha Scholz për Bild am Sonntag.

Vendet perëndimore, veçanërisht Gjermania, prej kohësh kanë refuzuar të furnizojnë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë veprimi, sepse kishin frikë se raketa ukrainase do të synonte pozicionet në territorin rus.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës