Scholz thotë se vendet evropiane dhe anëtarët e NATO-s nuk do të dërgojnë trupa në Ukrainë

BILANCI EPA-EFE / CLEMENS

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se vendet evropiane dhe anëtarët e NATO-s nuk do të dërgojnë trupa në Ukrainë.

“U diskutua që ajo që është rënë dakord mes aleatëve që nga fillimi duhet të zbatohet edhe për të ardhmen, që është se nuk do të ketë ushtarë të vendeve evropiane apo anëtarëve të NATO-s në territorin e Ukrainës”, tha Scholz pas samitit të liderëve evropianë. që u zhvillua në Paris.

Ai theksoi se vendet evropiane janë të gatshme të blejnë armë nga vende të treta, jashtë Evropës, në mënyrë që të përshpejtojnë dërgimin e ndihmës ushtarake në Ukrainë.

Ministri gjerman i mbrojtjes Boris Pistorius gjithashtu refuzoi dërgimin e trupave tokësore në Ukrainë.

"Ky nuk është një opsion për Republikën Federale të Gjermanisë," tha Pistorius në një konferencë shtypi.

Zëdhënësi i kryeministrit britanik Rishi Sunak tha sot se Britania e Madhe nuk planifikon të vendosë trupa luftarake në Ukrainë.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të hënën, pas një samiti të liderëve evropianë në Paris, se megjithëse nuk ka konsensus për dërgimin e trupave nga vendet evropiane në Ukrainë, "asgjë nuk mund të përjashtohet".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës