Scholz përsëriti se Ukraina nuk duhet të mbështetet në avionët gjermanë: "Ai debat është i pavlerë"

Olaf Scholz, kancelar gjerman / Foto: EPA-EFE / FILIP SINGER

Kancelarja gjermane Olaf Scholz Sot ai përsëriti qëndrimin e Berlinit zyrtar se Ukraina nuk do të furnizohet me avionët luftarakë që kërkon dhe paralajmëroi se nuk duhet të ketë luftë dhe garë armatimi.

intervistë për gazetën gjermane "Tagesspiegel", Scholz tha se në periudhën e ardhshme do të fokusohet në dërgimin e tankeve "Leopard" në Ukrainë, raportoi "BBC".

“Fakti është se ne sapo kemi marrë një vendim për të dërguar tanke, prandaj më duket joserioze që një debat i ri tashmë po fillon në Gjermani për dërgimin e armëve në Ukrainë”, tha Scholz.

Të mërkurën, Gjermania u zotua të dorëzojë 14 tanke Leopard në Ukrainë, pas javësh presioni nga aleatët, ndërsa SHBA vendosi gjithashtu t'i japë Ukrainës tanket M1 Abrams.

Dy ditë më vonë, zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës Andrew Melnik i bëri thirrje Perëndimit që t'u sigurojë atyre avionë luftarakë – amerikanë F-16 dhe F-35, Eurofighter, Tornado, French Rafale dhe Gripen suedez, ndërsa presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shtoi në këtë listë raketa me rreze të gjatë veprimi.

Uashingtoni njoftoi se të enjten do të diskutojnë me Kievin me shumë kujdes idenë e dorëzimit të avionëve, ndërkohë që kërkesa për dorëzimin e raketave nuk është komentuar, por dihet se Amerika e refuzon.

Scholz përsëriti sot se NATO nuk është në luftë me Rusinë dhe tha se aleatët "nuk do të lejojnë një përshkallëzim të tillë".

Ai konfirmoi se flet rregullisht me presidentin rus Vladimir Putin dhe saktësoi se për herë të fundit kanë dëgjuar njëri-tjetrin në dhjetor.

Është e nevojshme të diskutohet, tha Scholz dhe shtoi se ai gjithmonë ka dërguar një mesazh të qartë se sulmi ndaj Ukrainës është i papranueshëm dhe se kjo situatë mund të zgjidhet vetëm me tërheqjen e ushtrisë ruse.

Ukraina do të kërkojë avionë luftarakë pasi Perëndimi miratoi dërgimin e tankeve

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës