Scholz: Paqja nuk mund të arrihet në Ukrainë pa përfshirjen e Rusisë

Zelensky dhe Scholz në konferencën për Ukrainën/ Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Kancelari gjerman Olaf Scholz deklaroi për përfshirjen e Rusisë në procesin e paqes për Ukrainën, njoftoi DPA.

- Është e vërtetë se paqja në Ukrainë nuk mund të arrihet pa përfshirjen e Rusisë - theksoi Scholz në konferencën e paqes në Zvicër që po mbahet sot.

Në të njëjtën kohë ai i bëri thirrje Rusisë që të tërhiqet plotësisht nga Ukraina e pushtuar pjesërisht.

Rusia mund t'i japë fund kësaj lufte sot ose në çdo kohë, nëse ndalon sulmet dhe tërheq trupat e saj nga Ukraina - shtoi Scholz.

Më shumë se dy vjet pas sulmit rus në Ukrainë, samiti në Burgenstock, një kreshtë malore mbi liqenin e Lucernit, synon të eksplorojë mënyra për të arritur paqen në Ukrainë.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës