Scholz do të bëhet zyrtarisht kancelari i ri gjerman më 8 dhjetor

Bundestag
Bundestag / Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN

Bundestagu gjerman do të zgjedhë kancelarin e ri të mërkurën, më 8 dhjetor, njoftoi sot Shërbimi Informativ i Parlamentit gjerman. transmeton Gjermania Lokale.

Pasi koalicioni “semaforik” arriti një marrëveshje për formimin e një qeverie të re gjermane, Angela Merkel në mes dhe do të zëvendësohet zyrtarisht nga socialdemokrati Olaf Scholz, ministri aktual i Financave.

Ftesa për një seancë formale të parlamentit u dërgua për të mërkurën e ardhshme, më 8 dhjetor, dhe kështu u zbulua se kur do të zgjidhet kancelarja e re.

Me largimin e Merkelit, koalicioni i saj Kristian Demokratik / Unioni Kristian Social (CDU / CSU) po largohet gjithashtu nga qeveria, pasi qeveria e re do të përbëhet nga Partia Social Demokrate e Gjermanisë (SPD), të Gjelbrit dhe Partia Liberale Demokratike (FDP). )..

Scholz mbështet vaksinimin e detyrueshëm në luftën kundër Covid-19

Video e ditës