Scholz u zotua për solidaritetin e Italisë në pranimin e refugjatëve

Olaf Scholz / Foto KAY NIETFELD / AFP / Profimedia

Kancelari gjerman Olaf Scholz i premtoi Italisë solidaritet për pranimin e refugjatëve, raportoi DPA.

Italia, Greqia dhe vendet e tjera anëtare të BE-së në rajonin e Mesdheut po përballen me një sfidë të madhe për shkak të rritjes së numrit të refugjatëve që vijnë atje, tha Scholz për gazetën italiane "Corriere della Sera" përpara vizitës së tij sot në Romë.

“Nuk duhet ta lëmë Italinë dhe vendet e tjera vetëm me këtë, por të ndjekim qasjen e solidaritetit dhe përgjegjësisë”, shtoi kancelarja gjermane.

Scholz gjithashtu bëri thirrje për një marrëveshje për një reformë të madhe të sistemit evropian të azilit. “Është e nevojshme një shpërndarje solidare e përgjegjësive dhe kompetencave ndërmjet vendeve anëtare të BE-së, si dhe respektimi i standardeve në lidhje me azilkërkuesit në procedurat për dhënien e kësaj të drejte dhe integrimin në vendet e BE-së.

Scholz u nis për në Romë mëngjesin e sotëm për të takuar kryeministrin italian Giorgia Meloni. Kjo është vizita e tij e parë në kryeqytetin italian që kur Meloni mori pushtetin tetorin e kaluar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës