Zbulimi tronditës i një tenisti: Heshtëm se në Roland Garros kishte pacientë me koronavirus

Alice Cornet / foto: EPA-EFE / CHRISTOPHE PETIT TESSON

Tenistja franceze Alice Cornet zbuloi se gjatë Roland Garros kishte shumë teniste që ishin pozitive për koronavirusin, por nuk u fol në publik.

Cornet doli në publik pasi dy tenistët Mateo Beretini dhe Marin Cilic u tërhoqën nga Wimbledon sot për shkak se janë pozitivë me koronavirus.

- Ka pasur gjithmonë lojtarë që janë tërhequr sepse ishin të sëmurë. Nuk dua ta nënvlerësoj virusin, ka lojtarë që kanë gastroenterit, grip disa vite më parë kishte probleme masive në turne sepse nuk kishte ushqim të freskët. Ishin dy, tre, katër lojtarë që u tërhoqën, ishte vetëm fat i keq. Nuk është futur asnjë protokoll për pacientët me gastroenterit - tha Corne dhe më pas zbuloi se kishte shumë pacientë me Covid-19 në Roland Garros.

– Koronavirusi ka hyrë në zakonet e njerëzve edhe pse ka vaksina. Kishte një epidemi të Covid-19 në Roland Garros, por askush nuk foli për të. Të gjithë në dhomat e zhveshjes e kishin atë dhe ne ramë dakord të mos flasim për të. Kur gjëra të tilla shfaqen në media mund të shkaktojë kaos.

Tenisti francez shpreson që për shkak të rikthimit të koronavirusit në turne dhe paraqitjes së Wimbledon, duhet të vendoset një protokoll urgjent për pjesën tjetër të turneut.

Video e ditës