Shoigu: Mbi 444.000 ushtarë ukrainas vdiqën në "operacionin special ushtarak".

Sergey Shoigu / Foto EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN /

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu deklaroi sot se që nga fillimi i "operacionit special ushtarak" ushtria ukrainase ka humbur më shumë se 444.0000 ushtarë.

Sipas tij, që nga fillimi i vitit, Ukraina ka humbur më shumë se 800 ushtarë dhe rreth 120 pajisje ushtarake çdo ditë.

Së fundmi, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, njoftoi për herë të parë se 31.000 ushtarë ukrainas kanë vdekur në luftë deri më tani.

Ndërsa sipas zyrtarëve amerikanë, për luftën dyvjeçare u vranë rreth 70.000 mijë ushtarë ukrainas dhe u plagosën gati dy herë më shumë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës