Shoigu pretendon se Perëndimi dëshiron të zgjasë konfliktin në Ukrainë

Sergey Shoigu / Foto EPA-EFE / ALEXEI NIKOLSKY / PISHINË E KREMLIN / SPUTNIK / PISHINË KREDI E DETYRUAR

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se dërgesat perëndimore të armëve në Ukrainë po e tërheqin NATO-n në konflikt dhe mund të çojnë në një "nivel të paparashikueshëm të përshkallëzimit".

Agjencia ruse e lajmeve ТАСС raportoi se Shoigu, gjatë një telefonate konference, akuzoi Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj se po përpiqeshin ta zgjasin konfliktin sa më gjatë që të ishte e mundur.

Ai deklaroi se ata po e bëjnë këtë duke furnizuar Kievin me "armë të rënda sulmuese".

"Lëvizje të tilla në fakt i tërheqin vendet e NATO-s në konflikt dhe përfundimisht mund të çojnë në një përshkallëzim të paparashikueshëm," tha Shoigu.

Ministri rus i Mbrojtjes shtoi se forcat ruse kanë bërë përparim në betejën për kontrollin mbi qytetin lindor të Ukrainës, Bakhmut. “Ofensiva po përparon me sukses”, tha Shoigu.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës