Shoigu: Rusia formon 12 njësi dhe detashmente të reja

Sergey Shoigu / Foto EPA-EFE / ALEXEI NIKOLSKY / PISHINË E KREMLIN / SPUTNIK / PISHINË KREDI E DETYRUAR

Tensionet po rriten në zonën e përgjegjësisë së Rusisë në rrethin ushtarak perëndimor të Rusisë dhe vendi po merr masa intensive për ta kundërshtuar atë, tha ministri rus i mbrojtjes. Sergei Shoigu në lidhje me kërkesën e Suedisë dhe Finlandës për t'u pranuar në NATO.

Duke folur në një takim të Ministrisë së Mbrojtjes ruse, Shoigu paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara dhe NATO po rrisin përgatitjet operacionale dhe luftarake pranë kufirit rus dhe se më shumë se 40.000 trupa po marrin pjesë në një seri stërvitjesh ushtarake "Mbrojtësi i Evropës".

"Për t'iu përgjigjur kërcënimeve në kufijtë perëndimorë të Rusisë, 12 njësi dhe detashmente të reja ushtarake do të formohen në Distriktin Ushtarak Perëndimor deri në fund të këtij viti," tha Shoigu.

Duke folur për situatën në Ukrainë, Shoigu vuri në dukje se më shumë se 1.900 "nacionalistë ukrainas" të bllokuar në uzinën Azovstal në Mariupol ishin dorëzuar te forcat ruse.

"Bllokada e uzinës Azovstal vazhdon," tha Shoigu, duke vënë në dukje se civilët, të cilët ai pretendonte se po mbaheshin peng nga luftëtarët ukrainas, ishin evakuuar nga uzina e çelikut. Bëhet fjalë për 177 persona, mes të cilëve 85 gra dhe 47 fëmijë. Të gjithë morën ndihmën e duhur mjekësore dhe psikologjike, tha ministri rus, duke shtuar se 1.908 njerëz nga Azovstal kishin dorëzuar armët deri më tani.

Video e ditës