Grimi dhe manikyri juaj nuk do të shkëlqejnë më, BE-ja ka vendosur ndalimin e mikroplastikës

përbërjen

Shkëlqimi në kozmetikë dhe shkëlqimet e ndryshme duhet të hyjnë në histori pas vendimit të Komisionit Evropian (KE) për të kufizuar përdorimin e mikroplastikës që shtohen qëllimisht në produkte, prandaj shitësit e kozmetikës po përgatisin shitje promocionale të produkteve të tilla.

Më 25 shtator, KE miratoi një masë e cila, në përputhje me legjislacionin e BE-së për kimikatet (Rregullorja RIC), kufizon mikroplastikën që shtohen qëllimisht në produkte. Kjo masë nuk vlen vetëm për industrinë e kozmetikës, por ka edhe implikime më të gjera. Por në 20 ditët e ardhshme, rregulli i ri do të jetë më i dukshëm pikërisht në tregtinë e kozmetikës, transmeton Indeks.hr.

Sipas Veronika Terziq, e cila zotëron një dyqan kozmetike në Koprivnicë, tashmë kanë filluar përgatitjet për shitjen e produkteve të caktuara kozmetike që përmbajnë mikroplastikë.

“Sapo kemi marrë një email nga një prodhues i njohur i produkteve të thonjve se të gjitha produktet që përmbajnë mikroplastikë do të tërhiqen nga tregu deri më 16 tetor. Lista e produkteve është vërtet e gjatë sepse nuk janë vetëm lustrimet që përmbajnë shkëlqim, por edhe pjesë të tjera të ndryshme të gamës së produkteve, p.sh. pigmente dhe foli që i japin një pamje të veçantë me shkëlqim manikyrit, dhe aktualisht janë shumë të njohura në treg”, thotë Terzic.

Masat e reja synojnë të parandalojnë lëshimin e rreth gjysmë milioni tonë mikroplastikë në mjedis. Do të ndalohet shitja e vetë mikroplastikës dhe e produkteve të cilave u shtohen qëllimisht dhe që lirohen prej tyre gjatë përdorimit. Është aplikuar një përkufizim i gjerë i mikroplastikës - ai përfshin të gjitha grimcat polimer sintetike që janë më pak se pesë milimetra në madhësi dhe janë organike, të patretshme dhe rezistente ndaj dekompozimit. Masat e para, si ndalimi i shkëlqimit dhe mikrorruazave, do të hyjnë në fuqi kur kufizimi të hyjë në fuqi pas 20 ditësh.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës