Shkupi është më larg vjeshtës evropiane, i mundur në Shkup nga Ballkani

Kampioni i futbollit maqedonas bëri një hap prapa në përpjekjen për të siguruar një vend në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës, pasi humbi 1:2 nga Ballkani në ndeshjen e parë të play-off-it.

Ndonëse ishin skuadra më e mirë në Arenën Kombëtare “Todor Proeski”, patën më shumë raste, goditën edhe traversën dhe patën dy gola në fund, lojtarët e Shkupit në fund humbën nga Kosova, e cila priti rastin e saj dhe e priti me kundërsulme por edhe gabime të kampionit maqedonas.

Skupi që në fillim tentoi të impononte ritmin e tij në lojë dhe shansin e parë e pati me anë të Adetunjit, gjuajtjen e të cilit portieri ballkanas e priti.

Kampioni i Maqedonisë kaloi në epërsi në minutën e 18-të, kur Alvarez krosi nga e djathta dhe Adetunji arriti të tundte rrjetën e miqve.

Epërsia e Shkupit zgjati vetëm katër minuta kur Rahmani arriti të mposht portierin Naumovski
Në fund të pjesës së parë, lojtarët e Gotze Sedloski-t po tentonin të rifitonin epërsinë, nuk ishin të saktë as Alvarez e as Adetunji.

Pjesa e dytë filloi me një ofensivë të Shkupit, por ata nuk guxuan të krijonin një rast më serioz, ndërsa ballkani kërcënoi me kundërsulme.

Loja e disiplinuar e ballkanasve dha rezultat në minutën e 67-të kur Korenica mposhti Naumovskin me një goditje të shkëlqyer nga rreth 20 metra.

Deri në fund të takimit lojtarët e Shkupit patën disa raste, Hamidi goditi traversën, dhe në fund, në minutën e 81-të, Adetunjit iu anulua goli për pozicion jashtë loje, ndërsa në momentet e fundit Cefas pati një goditje të pastër. nga pesë metra gjuajti me kokë mbi portë.

Ndeshja e kthimit do të luhet të enjten e ardhshme në Prishtinë dhe Shkupi duhet të ndjekë fitoren me dy gola nëse dëshiron një pozitë historike në Ligën e Konferencës.