Skupy humbi sërish ndaj Shamrock, do të luajë në play-off të ligës së konferencës

Çairçani vazhdoi serinë e humbjeve në skenën e futbollit evropian/Foto: FC Shkupi

Kampioni maqedonas i futbollit Shkupi nuk arriti të sigurojë një vend në play-off për t'u kualifikuar në Ligën e Evropës pasi humbi nga Shamrock Rovers në ndeshjen e kthimit të raundit të tretë kualifikues, këtë herë me 1:2 në Arenën Kombëtare "Todor Proeski". .

Skupy do të ketë edhe një shans për të siguruar një vend në Kupat e Europës, do të luajë në play-off për t'u vendosur në fazën e grupeve në Ligën e Konferencave.

Lojtarët e Shkupit sonte nuk arritën të plotësojnë deficitin prej dy golësh (1:3) nga ndeshja e parë dhe humbën sërish nga kampioni irlandez.

Pjesa e parë përfundoi pa gola, falë portierit të skuadrës maqedonase, Kristijan Naumovski, i cili pati tri ndërhyrje me të cilat shpëtoi gola të caktuar, ndërsa Shamrock nuk arriti ta kurorëzojë ndeshjen më të mirë me gol.

Në pjesën e dytë, trajneri Gotse Sedloski bëri tri ndryshime dhe Shkupi doli në sulm, dominoi në fushë, por nuk arriti ta kurorëzojë ndeshjen më të mirë me gol, përkundrazi, e nxori topin nga rrjeta e tij. Në minutën e 65-të pas një kundërsulmi Gaffni gjuajti nga rreth 20 metra dhe topi goditi Abdullahun dhe përfundimisht përfundoi në rrjetën e Naumovskit.

Lojtarët e Shkupit tentuan të rikthehen në lojë, Trapanovski, Kueven. Alvarez nuk arriti të shënonte, pas së cilës penalltia mbërriti në minutën e 85-të me anë të Emakut, e cila zgjidhi dilemat për fituesin dhe udhëtarin në play-off në Ligën e Evropës.

Në kohën shtesë Shkupi me anë të Adetunjit arriti të shënojë gol dhe të lehtësojë disfatën.
Në play-off për kualifikimin në Ligën e Konferencës, Skupy do të luajë më të mirën e duelit mes Ballkanit të Kosovës dhe Klaxvik nga Ishujt Faroe.