Shkendija justifikoi rolin favorit ndaj Shkupit

Tetovarët “kuqezi” fituan pikët e para në kampionat/Foto: fcshkendija

Pas barazimit me Silex, Shkendija në ndeshjen e tij të parë në shtëpi për sezonin e ri Liga e parë maqedonase triumfoi në shtëpi me 2:0 kundër Shkupi.

Tashmë në minutën e gjashtë tetovarët “kuqezi” dolën në avantazh pas autogolit të Kirovsky (1: 0).

Dhe në fund të pjesës së parë, problemet për mysafirët u shtuan në mënyrë drastike pasi edhe dy lojtarë morën kartonë të kuq.

Fillimisht Hristovski në minutën e 33-të, i cili në mënyrë interesante hyri në lojë nga minuta e 16-të si zëvendësues i Bozhinoskit, ndërsa në minutën e 37-të edhe Kirovski u largua para kohe nga fusha.

Formacioni i Artim Shaqirit e përdori këtë për të shënuar një tjetër gol në minutën e 62-të kur gjuajti. Ata ishin.

Ndeshjen e radhës në ligën e tretë Shkendija do ta ketë më 21 gusht në Akademinë Pandev, ndërsa Shkupi do të presë Silex nga Kratov.