Ari i gjashtë evropian radhazi për Sandra Perkovic

Ari i ri për Sandra Perkovic/foto: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Atletja kroate Sandra Perkoviç fitoi për herë të gjashtë medaljen e artë në Kampionatin Evropian në hedhjen e diskut.

Perkovic fitoi medaljen e artë në Kampionatin Evropian të Mynihut me një gjuajtje prej 67,95 metra në serinë e pestë, ndërsa gjermanet Christine Pudenz zuri vendin e dytë dhe të tretë me gjuajtje prej 67,87 metra dhe Claudine Vita me 65.20 metra.


Kjo ishte medalja e gjashtë e artë e Perkoviçit në Kampionatin Evropian, seria e saj filloi në Kampionatin Evropian të Barcelonës 2010, e ndjekur nga triumfet në Kampionatin Evropian të Helsinkit 2012, Cyrih 2014, Amsterdam 2016 dhe Berlin 2018.

Kjo është medalja e dytë e artë për Kroacinë në Kampionatin Evropian të Mynihut, pasi Fran Mihalevic fitoi dje medaljen e artë në gjuajtje.

Video e ditës