Gjashtë 'viruse zombie' po kthehen tek ne për shkak të ndryshimeve klimatike

Foto: Pexels / Karolina Grabowska

Viruset e lashta, ato të cilat nuk janë parë askund në botë për shekuj, mundet po zhdukin njerëzit për shkak të ndryshimeve klimatike, paralajmëroj shkencëtarët.

Grimcat e sëmundjes mbeten edhe infektive tek sotkoha, e bllokuar në leshin e viganit, mumiet siberiane, ujqërit prehistorikë dhe madje Mushkëritë e një viktimë të gripit të varrosur në tokë të ngrirë, kanë gjetur studiuesit. Institucionet në Rusi, Gjermani dhe Franca punoi së bashku në studimin e ri, i cili tregoi se "rreziku është i sigurt që do të rritet në kontekstin e ngrohjes globale. Тshkrirja e permafrostit do të vazhdojë të përshpejtohet, duke çliruar disa sëmundje që janë bllokuar brenda permafrost që nga kohërat parahistorike koha".

Вrreth dekadave të kaluara нshkencëtarët kanë zbuluar disa mikrobe nga të dhënat fosile të permafrostit dhe analizatite tregonBankomat se "zombi" viruset mund të kthehen.

Gripi

Shkencëtarët kanë zhvarrosur trupin e një gruaje Inuit të varrosur në një varr masiv të viktimave të gripit pranë një fshati të largët jashtë qytetit të Brewig Mission, Alaska.

Falë permafrostit u ruajt acid ribonukleik të mjaftueshëm nga virusi i influencës dhe aq mirë se studiuesit ishin në gjendje të renditnin të gjithë gjenomin e virusit të gripit të vitit 1918.

ОZbulimi është një tregues se sa lehtë viruset vdekjeprurëse mund të mbijetojnë në ngricat e përhershme të Arktikut, thonë studiuesit.

Patologu Dr. Johan W. Hultin kërkuan qëllimisht mostra gripi që mund të ndihmonin studiuesit mjekësorë të kuptojnë më mirë se si të luftojnë pandemitë e ardhshme.

Lisë

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit të Kombeve të Bashkuara, lija u çrrënjos zyrtarisht globalisht në vitin 1980.

Por në vitin 2004, shkencëtarët francezë dhe rusë gjetën lisë në një mumje akulli 300-vjeçare siberiane të ngrirë në tundrën e Republikës Sakha të Rusisë.

Mumja daton nga bërë shpejt varret gjatë shfaqjes të lisë lojë fundi i 17-të deri në fillim të shekullit të 18-të në rajonin verilindor të Siberisë.

Secili prej vendeve arkeologjike përbëhej nga varre të ngrira prej druri të varrosura në permafrost, por varri i pazakontë i lisë ishte i mbushur me pesë mumje të ngrira.

Varrosjet individuale ishin një praktikë tradicionale në rajon në atë kohë dhe analizat e mëtejshme u sugjeruan studiuesve se trupat u varrosën shpejt pas vdekjes së tyre.

Pitovirus sibericum

Në rreth 1,5 mikrometra, pitovirus sibericum është më shumë se shtatë herë më i madh se modernja një virus që infekton njerëzit, madhësia e së cilës zakonisht varion nga 20 tek 200 nanometra.

I nxjerrë për herë të parë nga ngrica e përhershme siberiane në vitin 2014, nga 30 metra nën tokë, virusi gjigant antik është një nga viruset e paktë të dukshëm nën një mikroskop të zakonshëm drite.

Shkencëtarët francezë në Qendrën Kombëtare për Kërkime Shkencore në Universitetin e Aix-Marseille ringjallën pitovirusin sibericum zombie 30.000-vjeçar duke ekspozuar amebat flijuese ndaj virusit.

"Kjo është hera e parë që ne kemi parë një virus që është ende infektues pas kësaj kohe," tha profesori Clavery në atë kohë.

"Lehtësia me të cilën u izoluan këto viruse të reja sugjeron që grimcat e virusit infektiv të veçantë për shumë bujtës të tjerë eukariote të paeksploruar, duke përfshirë njerëzit dhe kafshët, ka të ngjarë të mbeten të bollshme në permafrostin e lashtë."

Virusi "Ujku" pakmanvirus lupus

U gjet i afërmi i lashtë i virusit të murtajës afrikane të derrave, pakmanvirus lupus kur jane shkriu zorrët 27.000-vjeçare të një ujku siberian të ngrirë.

Mbetjet e këtij ujku siberian (Canis lupus) u gjetën në të njëjtin shtrat lumi me dy viruset mamuthi.

Ashtu si viruset e tjerë të lashtë me përmasa të mëdha, lupusi pakmanvirus është ende i aftë të ringjallë dhe vrasë amebat, edhe pse ka qenë jashtë loje që nga Epoka e Mesolitit ose e Mesme e Gurit.

Pandoravirus dhe megavirus mamuth

И të dy viruset u zbuluan në një grumbull akulli dhe leshi të ngrirë nga një vigan 27.000-vjeçar në brigjet e lumit Yana në Rusi.

Si dhe të mëparshmet Të dy viruset gjigantë të lashtë janë treguar të jenë në gjendje të vrasin amebat.

Studiuesit zgjodhën amebet si "kanarinat" testuese sepse këto organizma njëqelizore janë mjaft afër qelizave eukariote të njeriut dhe kafshëve për të qenë informuese, por jo aq afër për të rrezikuar krijimin e një pandemie të re.

Shkencëtarët shkruan këtë vit se është ende "legjitime të merret parasysh rreziku që grimcat e lashta virale të mbeten infektive dhe të riqarkullohen si shtresat e lashta të shkrirjes së përjetshme".iot akull".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës