Gjashtë milionë dollarë gjobë për telefonatat robotike me zërin e Bidenit

Foto: Tanapong Sungkaew / Alamy / Alamy / Profimedia

Një konsulent politik i cili organizoi të ashtuquajturat thirrje robo me zërin e presidentit amerikan Joseph Biden për t'u dërguar qytetarëve në shtetin amerikan të New Hampshire po përballet me një gjobë prej gjashtë milionë dollarësh.

Zëri - puna e inteligjencës artificiale, është përdorur për të larguar votuesit që të votojnë për Biden - njoftoi Komisioni Federal i Komunikimeve i SHBA.

Thirrjet janë bërë gjatë zgjedhjeve paraprake partiake të kandidatëve për zgjedhjet presidenciale të nëntorit dhe Stephen Cramer akuzohet për organizimin e atij aktiviteti dhe njëzet krime të tjera.

Cramer përballet me 13 akuza penale për përpjekjen për të larguar dikë nga votimi duke përdorur informacione të rreme. Ai po ashtu përballet me 13 akuza për kundërvajtje sepse është paraqitur në mënyrë të rreme si kandidat me sjelljen e tij apo të të tjerëve.

Menjëherë pas zgjedhjeve paraprake në New Hampshire, një Komision Federal ndaloi thirrjet robotike që përmbajnë zëra të gjeneruar nga AI. Komisioni tha se dënimi që propozoi për Cramer ishte i pari që lidhej me përdorimin e teknologjisë gjeneruese të AI.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës