Gjashtë vende afrikane morën 200.000 tonë drithë nga Rusia falas

Ilustrimi: Gruri / Foto: Ashraf Amra / Zuma Press / Profimedia

Ministri rus i Bujqësisë Dmitry Patrushev tha se Moska kishte dërguar 200.000 tonë drithë në gjashtë vende afrikane falas, siç ishte premtuar nga Presidenti Vladimir Putin në qershor.

Rusia i dha 50.000 tonë Republikës së Afrikës Qendrore dhe Somalisë dhe 25.000 tonë Malit, Burkina Fasos, Zimbabvesë dhe Eritresë, saktësoi Patrushev në takimin me Putinin.

Udhëheqësi rus premtoi grurin në një takim me liderët afrikanë në qershor, pasi Rusia u tërhoq nga një marrëveshje që lejonte Ukrainën të eksportonte grurë nga portet e Detit të Zi. Marrëveshja, e njohur si Nisma e Kokrrave të Detit të Zi, ka ulur çmimet në tregun global, por Putin pretendon se vendet që kanë më shumë nevojë për të nuk po marrin grurin.

Patrushev shtoi se Rusia në sezonin 2023/2024. planifikon të eksportojë deri në 70 milionë tonë drithë. Vitin e kaluar janë eksportuar 66 milionë tonë me vlerë gati 16,5 miliardë dollarë, shtoi ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës