Në BE bisedime por jo vendime për përzgjedhjen e zyrtarëve më të lartë

Flamujt e Bashkimit Evropian / Foto: MPB

Presidentja e përbërjes së mëparshme të Parlamentit Evropian, Roberta Mezzola, para fillimit të takimit jozyrtar të krerëve të shteteve apo qeverive të vendeve anëtare, ku do të diskutohet për zgjedhjen e zyrtarëve më të lartë në BE, tha se zgjedhjet për Parlamentin Evropian tregoi se demokracia është e gjallë dhe forcat pro-evropiane mund të vazhdojnë të bashkëpunojnë.

“Rezultatet e zgjedhjeve evropiane duhet të merren parasysh gjatë zgjedhjes së presidentit të Komisionit Evropian dhe mund të konfirmoj se shumica e grupeve politike në Parlamentin Evropian mbështesin procesin për zgjedhjen e kandidatëve kryesorë”, tha Mezzola.

Ajo shtoi se PE është e gatshme të bashkëpunojë me Këshillin e BE-së në zbatimin e procedurës për zgjedhjen e Presidentit të Komisionit Evropian, në përputhje me Traktatin për Bashkimin Evropian dhe procedurat e përcaktuara.

“Ai pret një progres të mirë sonte, që të fillojmë punën”, shtoi Mezzola, duke konfirmuar gjithashtu se ka paraqitur kandidaturën për kryesimin e Parlamentit Evropian edhe në mandatin e ri.

Kryeministri holandez në largim Mark Rutte, me të mbërritur në takim, tha se kur shikon të gjithë paketën e emrave të kandidatëve për mbajtës të posteve drejtuese në BE, mendon se është e mundur të arrihet shpejt një konsensus. Rutte theksoi se Ursula von der Leyen është një kandidate e shkëlqyer për presidente të Komisionit Evropian, por se të gjitha pozicionet do të vendosen në një paketë, duke shtuar se sonte nuk do të merret asnjë vendim.

“Unë pres që ne të arrijmë një konsensus në këtë takim joformal dhe vendimi zyrtar do të merret javën e ardhshme”, tha Rutte.

Edhe kryeministri irlandez Simon Harris theksoi se sonte nuk do të merren vendime, por do të fillojnë vetëm diskutimet për zgjedhjen e bartësve të posteve drejtuese në BE.

“Shpresojmë se këto vendime do të merren deri në fund të këtij muaji. Mendoj se është e rëndësishme që këto gjëra të rregullohen shpejt. Ne duhet ta bëjmë atë siç duhet, por gjithashtu duhet ta bëjmë atë me një shkallë efikasiteti,” shtoi Harris.

Kryeministrja daneze Mette Frederiksen tha se është ende herët për të folur për emra konkretë, duke theksuar se nuk është në garë për asnjë post, ndonëse është përmendur si kandidate për presidente të Këshillit të BE-së.

“Është e rëndësishme që të marrim një vendim të shpejtë. Jam absolutisht i sigurt se do të gjejmë zgjidhje të mira, tha Frederiksen, duke shtuar se nga perspektiva e saj dhe nga këndvështrimi danez, Von der Leyen ka "bërë një punë të mirë dhe të shkëlqyer" në menaxhimin e saj në Komisionin Evropian.

Presidenti sllovak Peter Pellegrini, me të mbërritur në takim, tha se Sllovakia do të jetë konstruktive në zgjedhjen e kandidatëve kryesorë.

“Ne po kërkojmë unitet. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm se kush do të përfaqësojë Bashkimin Evropian dhe Komisionin në nivel ndërkombëtar. Dhe ne duhet të flasim për këtë, të mos krijojmë tension edhe më të madh se sa është në realitet, duhet të kemi një person që mund ta qetësojë situatën, e cila tani është nën tension të jashtëzakonshëm”, tha Pellegrini.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës