Kreu i forcave ruse në Siri foli me komandantin e forcave kurde për kërcënimin e pushtimit turk

Ushtria e SHBA-së dhe Rusisë në Siri/ Foto Delil SOULEIMAN / AFP / Profimedia

Kreu i ushtrisë ruse në Siri u takua me komandantin e forcave lokale kurde në lidhje me kërcënimin e Turqisë për të sulmuar sërish veriun e Sirisë, tha mbrëmë zëdhënësi kurd dhe u raportua nga një televizion arab.

Një zëdhënës i Forcave Demokratike Siriane të udhëhequra nga kurdët, Siamand Ali, konfirmoi se gjenerallejtënant Alexander Chaiko u takua me komandantin kurd Mazloum Abdi në Sirinë verilindore, por tha se nuk dinte detajet e bisedës.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha disa ditë më parë se do të urdhëronte një pushtim tokësor të Sirisë veriore për të shkatërruar grupet e armatosura kurde pasi gjashtë persona u vranë dhe dhjetëra u plagosën në një shpërthim në qendër të Stambollit më 3 nëntor.

Rusia ka bërë thirrje për uljen e tensioneve përgjatë kufirit turko-sirian.

Javën e kaluar, Turqia kreu një seri sulmesh ajrore mbi pozicionet e armatosura të dyshuara kurde në Turqinë veriore dhe Irak si hakmarrje për sulmin në Stamboll, për të cilin Ankaraja fajësoi grupet kurde.

Grupet mohojnë çdo përgjegjësi për sulmin dhe pretendojnë se civilë u vranë në bombardimet turke dhe se ata po rrezikojnë luftën kundër organizatës së Shtetit Islamik.

Sipas raportimeve të televizionit libanez Al-Mayadeen, Chajko foli me Abdiun për tensionet përgjatë kufirit me Turqinë dhe mënyrat për të shmangur një tjetër inkursion të madh të forcave turke në Siri.

Stacioni televiziv, i cili ka gazetarë në të gjithë Sirinë, pretendon se Chajko propozoi vendosjen e forcave pro-qeveritare siriane përgjatë kufirit me Turqinë, deri në 30 kilometra në jug të saj.

Video e ditës