Kreu i Pentagonit “nuk kishte qëllime të këqija” për të fshehur gjendjen e tij shëndetësore

Lloyd Austin / Foto EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Pentagoni ka publikuar rezultatet e një hetimi 30-ditor që liron efektivisht Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA-së, Lloyd Austin, nga përgjegjësia për shtrimet sekrete në spital në dhjetor dhe janar, raportojnë mediat britanike.

Raporti nuk ka gjasa të shuajë zhurmën politike ose të zbusë seancat e pritshme të Austin nga kongresmenët amerikanë më vonë këtë javë. Shefi i Pentagonit do të duhet të paraqitet para Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Dhomës për një seancë dëgjimore për këtë çështje.

Mediat britanike kujtojnë se Austin nuk i tha presidentit Joe Biden për operacionin e tij të kancerit të prostatës në dhjetor dhe shtrimin në spital në janar.

Raporti, i përgatitur nga zyrtarët e Pentagonit, thekson se "asgjë e hetuar gjatë inspektimit nuk tregoi shenja të keqbesimit ose një përpjekje për të mbuluar situatën".

Sekretari Austin gjithashtu shqyrtoi raportin.

Në fillim të këtij muaji, Austin kërkoi falje që nuk i tha presidentit dhe zyrtarëve të lartë ushtarakë për diagnozën e fundit të kancerit të prostatës, duke shtuar se frika shëndetësore që përjetoi ishte një goditje e vërtetë për të.

Ligjvënësit nga të dyja palët kritikuan Austin për mos raportimin e diagnozës së tij dhe shtrimin në spital të mëvonshëm. Disa republikanë të shquar, përfshirë ish-presidentin Donald Trump, kanë bërë thirrje që Austin të hiqet nga detyra.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës