Kreu i ushtrisë britanike thotë se Ukraina është në telashe dhe kundërofensiva e saj mund të pritet vitin e ardhshëm

Sir Tony Radakin / Foto EPA-EFE/ANDY RAIN

Kreu i forcave të armatosura britanike ka thënë se Ukrainës do t'i mbarojnë municionet nëse Perëndimi nuk vendos të dërgojë më shumë ndihmë. Do të duhen edhe disa muaj dhe gjatë kësaj kohe Ukraina do të jetë në gjendje të mbrohet vetëm, thotë admirali Sir Tony Radakin në një konferencë në Londër. Ai nuk komentoi drejtpërdrejt propozimin e presidentit francez Macron për të dërguar trupa në Ukrainë, por theksoi nevojën për ndihmë të menjëhershme, shkruan Kujdestar.

Udhëheqësi ushtarak tha se Ukraina po përballet me një situatë të vështirë në tokë, ku ushtrisë i mungonin municioni dhe furnizimet. Republikanët në Kongres kanë ndaluar dhënien e ndihmës amerikane dhe Evropa ende nuk po e kompenson mungesën. Presidenti amerikan Joe Biden u takua dje me udhëheqësit e Kongresit në Shtëpinë e Bardhë. Ata diskutuan për ndihmën për Ukrainën. Udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer tha se takimi ishte "intensiv".

Radakin thotë se anëtarët e NATO-s po diskutojnë "si të forcojnë mbështetjen për Ukrainën" dhe lajmet mbi këtë çështje priten gjatë samitit të NATO-s në Uashington në korrik. Ai tha se Rusia po pushtonte territore të vogla, siç është qyteti lindor Avdeevka, të cilin e pushtuan pas pesë muajsh beteje.

Luftimet e ashpra po zhvillohen tani pranë Chasiv Yar, një qytet tjetër në rajonin e Donbass, nga ku ukrainasit u tërhoqën vitin e kaluar pas rënies së Bakhmut. “Betejat e ashpra po vazhdojnë në skajet e fshatrave Ivanivske dhe Bogdanivka në lindje”, tha zëdhënësi i ushtrisë ukrainase Ilya Yevlash.

Mendoj se kjo situatë do të zgjasë të paktën edhe disa muaj”, përfundoi Radakin.

Ai tregoi se Ukraina nuk do të jetë në gjendje të nisë një kundërsulm deri në fund të verës ose, më shumë gjasa, në fillim të vitit të ardhshëm.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha dje se dërgimi i trupave në Ukrainë nuk duhet të përjashtohet, megjithëse theksoi se aleatët nuk kanë arritur një konsensus për këtë çështje.

Zëdhënësi i kryeministrit britanik Rishi Sunak tha se Britania e Madhe nuk planifikon të dërgojë trupa dhe këtë e thanë edhe Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Italia, Spanja dhe disa vende të tjera perëndimore.

Radakin tha se Ministria e Mbrojtjes nuk ka plane për të futur shërbimin e detyrueshëm ushtarak. “Ne nuk jemi në prag të luftës me Rusinë. Ne nuk po përballemi me një pushtim. “Askush në Ministrinë e Mbrojtjes nuk flet për rekrutimin në kuptimin tradicional të fjalës”, theksoi Radakin.

Radakin pretendon se Rusia është plotësisht e pushtuar nga lufta në Ukrainë dhe se ajo nuk përbën kërcënim ushtarak për Britaninë apo anëtarët lindorë të NATO-s. Mund të përbëjë një kërcënim serioz nëse plotëson rezervat e tankeve, mjeteve të blinduara, raketave me rreze të gjatë dhe artilerisë dhe tërhiqet nga një luftë e gjatë dhe e vështirë, shpjegoi Radakin.

“Nuk po them se Rusia nuk është e rrezikshme”, shtoi admirali. Ajo e ka treguar këtë me agresion brenda dhe jashtë vendit të saj, por në të njëjtën kohë është shumë më pak e aftë nga sa prisnim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës