Shefja e diplomacisë gjermane, Analena Berbok nesër vjen në Shkup

Annalena Berbock
Аналена Бербок / Foto: EPA-EFE / MINISTRIA E JASHTME RUSE

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Annalena Berbock nesër ai do të jetë në një vizitë zyrtare në Maqedoni, me ftesë të shefit të diplomacisë maqedonase Bujar Osmani. Ajo do të takohet edhe me presidentin Stevo Pendarovski, Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, Kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe Zëvendëskryeministrja përgjegjëse për Çështjet Evropiane, Bojan Maricic.

Siç njofton MPJ, në kuadër të vizitës së saj të parë në vend, ministrja Berbok do të zhvillojë takime me Komisionin parlamentar për Politikë të Jashtme, si dhe me përfaqësues të partive opozitare.

Bisedimet mes dy ministrave, siç është paralajmëruar, do të fokusohen në procesin e anëtarësimit të vendit në BE, ndër të tjera, në amendamentet e ardhshme kushtetuese, si angazhimi ynë për të vazhduar procesin e negociatave me Bashkimin. Tema e bisedës do të jenë marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve me theks në bashkëpunimin e pasur ekonomik, kryesimin tonë me OSBE-në dhe bashkëpunimin brenda Aleancës së NATO-s në dritën e arkitekturës së lëkundur evropiane të sigurisë.

- Vizita e ministrit gjerman Berbock interpretohet si një sinjal i qartë i Republikës Federale të Gjermanisë për interesin e politikës së jashtme gjermane në drejtim të mbështetjes së përgjithshme për vendin tonë dhe procesin tonë të integrimit evropian, veçanërisht në vitin në të cilin ne. festojmë një përvjetor të rëndësishëm – 30 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike me Gjermaninë mike, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Punëve të Jashtme.

MPJ gjermane më herët gjatë ditës së sotme për vizitën e Berbok në Shkup njoftoi se fokusi kryesor i bisedimeve do të jetë anëtarësimi i vendit në BE dhe veçanërisht nevoja për ndryshime kushtetuese si hap i domosdoshëm drejt Unionit. Pas vizitës në Shkup, Analena Berbok do të udhëtojë të premten në Gjeorgji.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës